Nominacím na Českého lva dominuje Učitelka, Masaryk a Anthropoid

0
727
Český lev

Prestižní ceny Český lev odhalily letošní nominované filmy. Nejvíce nominací má film Masaryk režiséra Julia Ševčíka. Dvanáct nominací získal snímek Anthropoid a devět sošek má šanci ukořistit film Jana Hřebejka Učitelka. Výsledky budou oznámeny 4. března v Rudolfinu a slavnostním večerem provede Adéla Banášová.

Členové České filmové a televizní akademie (ČFTA) měli na rozhodnutí čas do 13. ledna a vybírali celkem z dvaačtyřiceti celovečerních hraných a animovaných filmů a devětadvaceti dokumentů. Nominacím dominuje životopisné drama Masaryk, které natočil Julius Ševčík. Film může získat sošku za nejlepší film, režii, Karel Roden za herce v hlavní roli, Hanns Zischler či Oldřich Kaiser za své herecké výkony ve vedlejších rolích nebo i Arly Jover ve vedlejší roli. Dvanáct nominací má snímek Anthropoid v režii Seana Ellise. Cillian Murphy může získat sošku v kategorii nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli a Jamie Dornan za roli vedlejší ve stejnojmenném filmu. Anthropoid má šanci i v kategoriích nejlepší film či režie. Snímek získal ale cenu už na vyhlášení nominací. Odnesl si cenu filmových fanoušků.

Třetí nejvyšší počet nominací, celkem devět, získalo drama Jana Hřebejka Učitelka. Sošku může získat v kategoriích nejlepší film, režie nebo Zuzana Mauréry v hlavní ženské roli. O jednu nominaci méně než Učitelka má film Já, Olga Hepnarová. Film Tomáše Weinreba se uchází o cenu v kategoriích nejlepší film, režie, Michalina Olsanszká za hlavní ženskou roli nebo Klára Melíšková ve vedlejší roli. Film si odnesl i jednu cenu přímo na místě u vyhlášení nominací. Lukáš Veverka získal cenu za nejlepší plakát. V kategorii nejlepší film se vítězem může stát i snímek Rodinný film režiséra Olma Omerzu.

Lenka Krobotová, vítězka z roku 2015
Lenka Krobotová, vítězka z roku 2016

V kategorii nejlepší dokumentární film může ocenění získat jeden z těchto snímků – Bratříček Karel (režie Krystyna Krauze), FC Roma (režie Tomáš Bojar), Normální autistický film (režie Miroslav Janek), Zákon Helena (režie Petra Nesvačilová) a Zkáza krásou (režie Helena Třeštíková a Jakub Hejna). Šance mají i herečky v hlavních rolích Lenka Vlasáková (Nikdy nejsme sami), Vanda Hybnerová (Rodinný film) a Eliška Balzerová (Teorie tygra). Ve vedlejších rolí to jsou Simona Stašová (Lída Baarová), Daniela Kolářová (Polednice) a Zuzana Kronerová (Rudý kapitán).

Ocenění za hlavní roli může patřit i jednomu z těchto nominovaných herců – Ivan Trojan (Anděl Páně 2), Karel Roden (Nikdy nejsme sami) a Jiří Bartoška (Teorie tygra).  Vítězem kategorie nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli se může stát Boleslav Polívka (Anděl Páně 2) nebo Miroslav Hanuš (Nikdy nejsme sami).  Předání všech sošek se uskuteční 4. března v Rudolfinu a slavnostním večerem provede Adéla Banášová.