Obnovený Dracula nostalgicky láká na Daniela Hůlku, role však víc sedí jeho alternaci

0
1678
Marian Vojtko jako Dracula

Od března 2015 se na divadelních prknech v rámci 20. výročí premiéry objevuje původní český muzikál Dracula. Pod režií Filipa Renče tak došlo k opětovnému nastudování muzikálu i v rámci vzpomínky na všechny tři zesnulé autory – Karla Svobodu, Richarda Hese a Zdeňka Borovce. V letech 1995–1998 zhlédlo Draculu 1,2 milionů diváků, což z něj dělá nejúspěšnější český muzikál vůbec.

Když se řekne Dracula, většině lidí se vybaví Daniel Hůlka, kterého role upíra z Transylvánie proslavila. I v nynějším nastudování je Hůlka hlavním lákadlem. Alternuje ho charismatický Marian Vojtko, který mě svými kvalitami přesvědčil už jako Fantom opery. Jeho hlas je silnější a jistější než jakým nyní disponuje Hůlka. Vojtko je taktéž větší herec a dává Draculovi větší „drive“. Naopak Hůlka mě zklamal již v Kleopatře a poslední léta už působí nesvěžím, unaveným dojmem.

Role Šaška se namísto původního Jiřího Korna ujal vynikající Tomáš Trapl a v hlavních ženských rolích se objevuje muzikálová superstar Kamila Nývltová, stále častěji prosazující se Eva Burešová i „matadorka“ Leona Machálková. Prostřední jmenovanou jsem neměla šanci zastihnout, ale Kamila Nývltová je zaručenou jistotou pěvecké kvality. Leona Machálková po lehce rozpačitém začátku ukázala, že hit „Jsi můj pán“ v jejím podání rozduní celý Karlín a ukáže její rozsah v plné polní. Za zmínku ještě stojí skvělý výkon Josefa Vágnera v roli Stevena, který, byť má malou roli, svým hlasem utkvěl v paměti nejednoho diváka.

v_898

Dracula je zkrátka legendou na muzikálové scéně a zůstane jí i nadále. Pozitiva sklízí nejen kvalitním obsazením a skvělým zpracováním, ale i faktem, že fanoušci se na něj po letech vrací a nostalgicky zhlíží notoricky známý příběh plný nádherných písní Karla Svobody.

Text: Andrea Světlíková

Foto: Archiv Hudebního divadla Karlín a David Kraus