Odstartoval majálesový měsíc, vyvrcholí 1. května v Letňanech

0
1042
Těšit se můžeme i na Tomáše Kluse.

Nejkrásnější studentské období právě vypuklo. Kandidáti na Krále Majálesu společnými silami 2. dubna v Praze postavili májku a symbolicky tak zahájili Studentský měsíc, který nabízí nezapomenutelné akce jak pro milovníky hudby, tak i pro zapálené ajťáky, sportovce či romantiky. Vše vyvrcholí 1. května hlavním dnem majálesových oslav v Letňanech. Návštěvníci se tentokrát obejdou bez elektronických náramků a těšit se můžou mimo jiné na zpěváka Michala Hrůzu.

Majáles je festival na oslavu jara, studentů a zábavy. Každý rok se v Praze, Hradci Králové, Brně a Olomouci sejdou nejen milovníci hudby, ale hlavně zábavy a společně oslavují hezké počasí, muziku a studentský život. Ke každoroční oslavě studentů patří i postavení májky, o což se starají aktuální kandidáti na Krále Majálesu a symbolicky tak otvírají studentský měsíc – duben. Na rohu pražských ulic Jungmannova a Vodičkova od 2. dubna stojí tradiční májka. Veřejnosti se při jejím vztyčování poprvé společně představili kandidáti a kandidátky na Krále, respektive Miss Majálesu, z pěti největších pražských univerzit. Uchazeči byli zvoleni studenty škol na Královských večírcích již na přelomu února a března.

„Úkol kandidátů na Krále Majálesu se zdá být prostý, a to posbírat co nejvíce bodů z bodovaných disciplín. Musí však také oslovit studenty a získat od nich potřebnou podporu. Poté se stačí už jen připravit na 1. května a oslavit zde sladké vítězství. Již teď je však zřejmé, že Prahu opět čeká velmi vyrovnaný souboj, který může rozhodnout sebemenší detail,” konstatoval jeden z pořadatelů Pražského Majálesu Lukáš Dejl. Volba krále Majálesu ale není jediný doprovodný program festivalu. Jak během festivalu, který vyvrcholí 1. května, tak během celého dubna se konají nejrůznější doprovodné programy. Ty vyvrcholí právě v den Majálesu Majálesovým průvodem, kterého se účastní stovky lidí a více než desítka alegorických vozů. Účastníci průvodu se společně s kandidáty na Krále, Miss, Prince a Princeznu Majálesu sejdou u májky, kterou pokácí a odvezou do areálu v pražských Letňanech, kde se odehraje hlavní den Majálesových oslav.

Majáles doplňuje i hudba. Loňský rok nabral v některých ohledech až monstrózních rozměrů – pět pódií, elektronické náramky a skvělá show. Velikost akce však přinesla i negativa, jako byl nestíhající výdej jídla či problémy s platbami náramkem. Po skončení akce se proto organizátoři rozhodli, že další ročník bude jiný. „Zkoušeli jsme se stát něčím, čím být Majáles nemá. Majáles tvoří hlavně příjemná atmosféra, kamarádi a všeobjímající jaro. Není důležité, jak velké je pódium, ale jak velká je radost návštěvníků,” uvedl zástupce pořadatelů Lukáš Dejl.

Letos vystoupí i Wohnout.
Letos vystoupí i Wohnout.

Už před časem pořadatelé oznámili zrušení elektronických náramků a bezhotovostních plateb, díky čemuž se také podařilo snížit cenu vstupenky. „Zkušenost s elektronickým systémem byla problematická. Slibovali jsme lidem zrychlení plateb, ale často to bylo právě naopak. Museli jsme řešit jinak catering, letos chceme jídlo hlavně zkvalitnit,” řekl Dejl. Poprvé se loni konal Majáles v Letňanech. Organizátoři letos chystají drobné úpravy místa. Lidé například nebudou muset přecházet dlouhou trať od hudby k zónám škol. „Studentské město letos více přiblížíme k hlavnímu pódiu, aby návštěvníci nemuseli chodit kilometr od hudby k zónám škol. ,” vysvětlil změny vedoucí stavby areálu Štěpán Krpata

Program Pražského Majálesu se odehraje na pěti hudebních scénách s průřezem toho nejlepšího, co mladým návštěvníkům nabízí česká a slovenská scéna. Festival přivítá kapely Chinaski, Tomáše Kluse, Mandrage, Horkýže Slíže, Vypsanou Fixu, Wohnout, Iné Kafe či Xindla X. Na pódia také vstoupí nové naděje Jelen či ATMO music. Speciálním momentem bude návrat Michala Hrůzy na festivalová pódia. Majálesové koncerty jsou jeho prvními festivaly, na kterých po loňském roce vystoupí. Navíc si, podobně jako další headlineři, připravuje speciální set. Moderování akce se ujmou 3 esa, a to Jirka Mádl, Vojta Kotek a Jakub Schafff Šafránek. Akce začíná ve 12:00 a hodinu poté zazní první tóny, kdy se na hlavní scéně představí vítězové studentských soutěží.

Foto: Jaroslav Marek