OSA rozdala po dvacáté výroční ceny. Sošek udělila celkem patnáct

0
647
Ondřej Ládek

Výroční ceny OSA (Ochranný svaz autorský) zná své majitele. Cenná soška přistál do rukou Ondřeji Ládkovi, Petru Jandovi, Jiřímu Bělohlávkovi, Miloši Bokovi, Vladimíru Kočandrlemu, Miraiovi Návrátilovi, Šimonu Bílému či Ivaně Loudové. OSA tak již po dvacáté ocenila textaře a skladatele za přínos české hudbě. 

Slavnostním večerem v kině Lucerna provedla dvojice herců z divadla Vosto5, Ondřej Cihlář a Petr Prokop. Pouze Zlatá cena OSA za přínos české hudbě, kterou si v letošním roce odnesla Ivana Loudová, a Zlatý fond OSA za dlouhodobě nejhranější skladby nebo autory, jsou uděleny na základě rozhodnutí Dozorčí rady OSA. Do Zlatého fondu byl in memorian zapsán Petr Novák a skladba Variace na renesanční téma, verše Václava Hraběte, jež zhudebnil Vladimír Mišík. Dvě ceny si odnesl Miloš Bok, jednu jako nejúspěšnější skladatel vážné hudby, druhou získal v kategorii Vážná skladba roku. V kategorii Populární skladba byla stejně jako v loňském roce určena skladba Pohoda autorů Tomáše Krulicha a Milana Špalka. Je ovšem na zamyšlenou, jestli by tatáž skladba měla vyhrávat každý rok. Pohoda tak vesele může vyhrávat i následující léta.

Titulem nejúspěšnějšího textaře se může pyšnit Ondřej Ládek alias Xindl X, ocenění pro nejúspěšnější ho skladatele populární hudby putovalo k Petru Jandovi. Nakladatelství Warner/Chappell Music získalo sošku jako nejúspěšnější nakladatel, ten nejlepší koncert odehrála skupina Lucie, jejichž pořadatelem byla agentura Live Nation. OSA oceňuje i mladé textaře. Těmi se od čtvrtečního večera mohou oficiálně pyšnit Mirai Navrátil a Šimon Bílý v populární hudbě, oba ze skupiny Mirai. Jan Ryant Dřízal byl zase oceněn v kategorii vážné hudby. Cenu za propagaci a šíření české hudby dostal nedávno zemřelý dirigent Jiří Bělohlávek in memorian. “Velice mě mrzí, že se našeho ocenění pan Bělohlávek nedožil. Obrovskou měrou se zasloužil o propagaci a šíření české tvorby nejen u nás, ale především v zahraničí,” dodal Roman Strejček, předseda představenstva OSA.

Mirai Navrátil, Šimon Bílý
Šimon Bílý a Mirai Navrátil

Výroční ceny OSA jsou jako jediné v České republice udělovány na základě zaslaných statistik od rozhlasových a televizních vysílatelů, provozovatelů hudebních on-line služeb, výrobců a prodejců nosičů či pořadatele koncertů. V letošním roce bylo uděleno celkem patnáct cen.

Výsledky výročních cen OSA 2017: 

Populární skladba roku – Pohoda, autoři: Milan Špalek, Tomáš Krulich

Vážná skladba roku – Apokalypsa v kamenické stráni, autor: Miloš Bok

Nejúspěšnější skladatel populární hudby – Petr Janda

Nejúspěšnější textař – Ondřej Ládek

Nejúspěšnější skladatel vážné hudby – Miloš Bok

Nejúspěšnější nakladatel – Warner/Chappell Music, s.r.o. CZ

Nejúspěšnější mladí autoři populární hudby – Mirai Navrátil, Šimon Bílý

Nejúspěšnější mladý autor vážné hudby – Jan Ryant Dřízal

Nejúspěšnější autor populární hudby v zahraničí – Vladimír Kočandrle

Nejúspěšnější autor vážné hudby v zahraničí – Miroslav Srnka

Zlatá cena OSA – Ivana Loudová

Zlatý fond OSA

– Autor: Petr Novák

– Skladba: Variace na renesanční téma, autoři: Vladimír Mišík, Václav Hrabě

Foto: Petr Klapper