Oscar 2017: Nejlepším filmem je Moonlight, nejvíce sošek získal muzikál La la Land

0
653
Ocenění herci s Oscarem.

O letošních Oscarech se bude mluvit ještě hodně dlouho. Zmatek a trapas, který ukončil předávání amerických filmových cen, přebil i fakt, že Hollywood v posledních několika měsících víc než kulturu a předávání cen řeší amerického prezidenta Donalda Trumpa. Záhadným způsobem se popletly obálky s výherci a místo tvůrců filmu La la Land, kteří si už došli pro cenu na pódium, se nakonec radoval film Moonlight. Ani Oscaři tak nejsou dokonalí.

Největšími favority letošních filmových cen byly dva filmy. Drama o černošském gayi Moonlight a muzikál La La Land. Ten se čtrnácti nominacemi mohl předběhnout filmy jako Titanic či Pán Prstenů, což se ale nakonec nestalo. Film La la Land ale získal ceny v těch důležitých kategoriích. Za režii byl totiž oceněn Damien Chazelle, který se tak ve svých dvaatřiceti letech stal historicky nejmladším režisérem vlastnícím oscarovou sošku. Jako nejlepší herečka v hlavní roli byla vyhlášena Emma Stone, Justin Hurwitz bodoval za hudbu a píseň City of Stars. Muzikál se dočkal cenné filmové sošky i za výpravu a kameru. Nejlepší hercem v hlavní roli byl vyhlášen Casey Affleck za film Místo u moře. “Bene, jsi skvělý,” děkoval vítěz svému známějšímu bratrovi. Herečkou ve vedlejší roli byla oceněná Viola Davis za film Fences a nejlepším hercem ve vedlejší roli se stal Mahershala Ali z filmu Moonlight.

Drama Moonlight se stalo i nejlepším filmem roku., přestože jako první si pro sošku přišli právě tvůrci romantického muzikálu. Při děkovné řeči je ale moderátor Jimmy Kimmel přerušil s tím, že se stala chyba. Předávajícím hereckým veteránům Warrenu Beattymu a Faye Dunaway zřejmě někdo přehodil obálky. Tvůrci muzikálu tak museli své místo a především sošky předat do rukou tvůrcům snímku Moonlight. Moderátor se snažil trapný okamžik slavných cen zamaskovat vtipy, bohužel o Oscarech za rok 2016 se bude mluvit už jen jako o velkém trapasu a zmatku. Předávání předcházely i narážky na nového amerického prezidenta Donalda Trumpa. V rozhovoru ho nezapomněl zmínit zpěvák Justin Timberlake, který zahájil přímý přenos s písní Can´t Stop the Feeling z nominovaného filmu Trollové.

Předávání cen ovlivnilo několik nečekaných událostí. Úřady například zakázaly vstup rodákovi ze Sýrie, který byl za kamerou u vítězného dokumentu Bílé helmy. O Chaledu Chatíbovi se prý zjistily “znepokojivé informace”. Greg P. Russell byl zase vyloučen z nominace za mix zvuku filmu 13 hodin: Tajní vojáci v Benghází. Prý telefonicky ovlivňoval komisi.

Foto: archiv