Parta kolem Ryana Murphyho zase řádí. Seznamte se se Scream Queens

0
1107

Ačkoliv u nás prozatím tvorba Ryana Murphyho není příliš známá, v USA se jeho projekty stávají přímo pojmy. Tento režisér, scénárista a výkonný producent je známý hlavně v seriálovém světě, kde stojí společně s Bradem Falchukem za fenomény Glee nebo American Horror Story. Tato úspěšná dvojice rozšířená o Iana Brennana, který s dvojicí spolupracoval už v Glee, od září uvádí v americké televizi Fox nový projekt Scream Queens. V plánu je 15 epizod, odvysílány byly prozatím čtyři. V hlavních rolích se objevují herci známí z jiných Murphyho seriálů jako Emma Roberts nebo Lea Michele a další filmové hvězdy v čele s Jamie Lee Curtis. Ve vedlejších rolích hostují zpěvačka Ariana Grande nebo Nick Jonas.

Zápletka seriálu je banální. Na koleji privilegovaných dívek Kappa Kappa Tau, která je již 20 let obestřena tajemstvím o porodu a následné smrti jedné z členek, se objevuje sériový vrah, jenž postupně vraždí členky spolku a vlastně i všechny okolo. Mysteriózním sériovým vrahem je osoba oblečená do kostýmu školního maskota – rudého ďábla, to je však vše, co o ní prozatím víme. Do příběhu zasahují i pubertální problémy hrdinek související se školní popularitou, randěním a vzájemným soupeřením. Děkanka školy navíc usiluje o zrušení autonomie koleje. Protipólem Kappy je pak chlapecký golfový klub.

12062939_10205140501172295_455927562_o

Podle nastíněné zápletky by si mnozí mohli myslet, že jde o hororový seriál podobný American Horror Story, ve skutečnosti se seriál hororům vysmívá. Příběh je v podstatě jednoduchý, ale zároveň velmi absurdní. A právě v absurditě tkví veškerá síla seriálu. Například postava samotného vraha je dosti komická. Je to někdo velmi systematický – vždy se objeví v příhodnou chvíli, je vidět, že své oběti si nevybral náhodně a způsob vraždy je také předem naplánován. Současně je to ale někdo neuvěřitelně nešikovný, neboť v podstatě při každé vraždě je nejdříve svou obětí přemožen a následně musí improvizovat. Zároveň je lehce absurdní, že po vrahovi vlastně pátrá jen jedna z dívek, zbytek to v podstatě nezajímá. A otázka vystavění naprosto absurdních dialogů by si zasloužila samostatnou esej.

Scream Queens parodizováním hororů není v současnosti ničím novým. I přesto se jedná o originální seriál vysmívající se jak žánru, tak představě o americkém školství i systému výchovy tamní mládeže. Za zmínku stojí ještě pozoruhodná práce kamery, skvělé kostýmy, nebo sympaticky použitá retro hudba navozující atmosféru 90. let. Vynikající jsou ve svých rolích i samotní herci – zvláště Jamie Lee Curtis je jako děkanka přímo strhující. V čem však je seriál problematický je jeho cílová skupina. Scream Queens je seriál inteligentní, absurdní, mohli bychom říci že i humorný, ale zároveň dost drzý a nechutný. Nebojí se zajít až za hranice snesitelnosti a hlavně zhlédnutelnosti. Komu je tedy vlastně seriál určen? A dalším tématem k diskuzi je pak samotná originalita seriálu v rámci tvorby autorů. Triky, na kterých seriál stojí, jsme již viděli v AHS nebo v Glee, například onu absurdní vystavěnost dialogů, stejně jako typologii ústředních postav – děkanka by mohla být identickým dvojčetem hlavní záporačky Glee Sue Sylvester.

12062719_10205140501132294_538212856_o

Ryan Murphy a jeho parta stále mají co nabídnout. Stále baví a stále vyvolávají diskuze. Jejich projekty si jsou však v mnohém natolik podobné, že je otázkou, kdy se divákům omrzí. Už teď se však můžeme těšit na další řadu American Horror Story: Hotel, která začíná začátkem října, nebo na novinku příštího roku American Crime Story. A samozřejmě zbývajících jedenáct epizod Scream Queens.

Foto: variety.com a fox.com