Plzeňské Finále oslaví v dubnu třetí kulatiny. Na zahájení láká Hřebejkovo Zahradnictví

0
582
zdroj: piaristi.cz

Plzeňský filmový festival Finále má před sebou 30. jubilejní ročník. Že jej hodlá pojmout ve jménu oslav, dokazují vymazlené vizuály s Janou Plodkovou a Pavlem Liškou. Jaké další novinky pro nás pořadatelé letos upekli?

Slavnostní filmový týden nás letos čeká od 20. 4. do 26.4. 2017. Stejně jako roky předchozí i letos budou o Zlatých ledňáčcích rozhodovat 3 mezinárodní odborné poroty ve třech kategoriích. Těm již tradičně hodlá sekundovat i porota studentská. Hlavním místem festivalu tradičně zůstává Měšťanská beseda v Plzni a DEPO2015, v němž bude opět promítána dokumentární tvorba.

Chybět nebude ani slavnostní zahájení, pro které je typické odvysílání předpremiéry českého filmu. Šťastná karta letos spadla do klína Janu Hřebejkovi. Jeho Rodinný přítel, který je prvním dílem trilogie Zahradnictví, si totiž svou předpremiéru odbude právě zde. Trilogie má příběhově předcházet jeho snad nejúspěšnějšímu filmu – Pelíškům. Rodinný přítel se odehrává ve 40. let dvacátého století a synapse slibuje melodramatický děj. Ti, kteří nestihnou film shlédnout na filmovém zahájení, však nemusí věšet hlavu. Pořadatelé jej totiž zařadili také do sekce První úlovek.

Kromě dobře známých sekcí se objeví i dvě nové: Německé kino, které je zaměřené na méně známé koprodukční filmy, nebo archivní sekce s názvem Talent ve vyhnanství. Připraven je i bohatý doprovodný program v podobě výstav, koncertů či srazů s youtubery.  Chybět opět nebudou ani autorská čtení. Těm se chystají dominovat Jana Plodková, Simona Babčáková a Klára Melíšková, které propůjčily hlasy jednotlivým kapitolám z poslední knihy Radky Třeštíkové Bábovky. Dalším titulem bude kniha Sedmilhářky, která vznikla na základě úspěchu blogu Bereniky Kohoutové a Mariky Šoposké. Svým umem přispěje i Veronika Žilková se svým nevydaným rukopisem Můj život s ochrankou.

Na své si přijdou i fanoušci televizní a internetové tvorby. Pro ně si pořadatelé připravili maraton divácky úspěšného a kritiky oceňovaného seriálu z produkce HBO Europe Pustina či promítání internetového seriálu Semestr. Zajímavou novinkou budou pro návštěvníky filmová promítání na netradičních místech, například projekce sitcomu Kosmu spolu se zážitkovým odpolednem v prostorách 3D Planetária plzeňské Techmanie.