Podzimní klipové novinky II: Vesna tančící se Světlonošem, Sendwitch brojící proti šikaně nebo intimní Mirai

Protože podzimní sezóna je v plném proudu a interpreti promují svá nová alba nebo singly ostošest, sešla se nám další várka zajímavých videoklipů, jež stojí za pozornost. Máte rádi černobílé vizuály, ty s přidanou hodnotou nebo prostě jen klipy, na něž se hezky kouká? V našem přehledu si vyberete.

Kryštof – Zůstaň tu se mnou

Kapela Kryštof patří k těm nejpopulárnějším u nás a to s sebou nese i to, že fanoušci od ní neustále očekávají něco navíc. Teď skupina v čele s Richardem Krajčem přichází s písní Zůstaň tu se mnou, na kterou natočila poetický černobílý klip ve spolupráci s režisérkou Karin Babinskou. Píseň napsal Richard na základě Karinina scénaře k filmu Za sny a přestože to tak může vypadat, režisérka se snažila, aby klipem neprozradila děj připravovaného snímku. Zůstaň tu se mnou je jedna z novinek, kterou vydala kapela na retrospektivní desce 25. Na novince se opět podílel producent Yaron Fuchs.

Vesna – Světlonoš

Projekt Vesna, za nímž stojí především zpěvačka, skladatelka a textařka Patricie, představil novinkový singl Světlonoš a s ním i půvabný videoklip z Primátorského salónku Obecního domu. Na singlu se hudebně podílela také violoncellistka Terezie Kovalová a stejně jako písně z EP Bohyně je i tato inspirovaná slovanským folklorem, což přibližuje Vesnu k oblíbenému Čechomoru. Píseň Světlonoš je pro mě o naději a víře v dobro. Jako malá jsem dost času trávila u babičky v Beskydech, která mi vyprávěla pohádky o mýtických bytostech. Světlonoš byl jednou z nich,“ říká Patricie. Vesnu můžete vidět jako hosta Voxelova koncertu v Lucerna Music Baru.

Sendwitch – Teď a tady

Poděbradská parta Sendwitch si svým rockem našla už radu fanoušků a ve svém rodném městě nedávno odehrála i narozeninový koncert. Kapela po právu chce, aby o ní bylo pořádně slyšet, a tak se hlásí s novinkou Teď a tady. V ní své působení na hudební scéně skloubila s upozorněním na problematiku šikany na školách. Kam až to může zajít, si na vlastní kůži vyzkoušel Jakub Lenz, který ve videoklipu ztvárnil hlavní postavu. Natáčení části děje probíhalo v Oblastní nemocnici Kolín, v prostředí nedaleké obchodní akademie a v poděbradském divadle. Sendwitch na klipu spolupracovali i s Linkou bezpečí. Pokud vás tvorba Sendwitch zaujala, můžete se zastavit na některém z koncertů jejich akustického turné Vánoce bez proudu, kde zahrají i kapely Define Me a Alchymie.

Mikolas Josef – Lie to Me

Poslechněte si to a možná budete zírat, že taková píseň pochází z pera českého interpreta. Po roce stráveném v zahraničí se multitalent Mikolas Josef vrací na scénu se singlem Lie To Me, na němž spolupracoval s předním evropským zvukovým inženýrem Nikodemem Milewskim z Vídně. Skladba bez problémů zapadá mezi aktuální světové popové hity. Videoklipem pak naráží na „mladé ženy hledajících samy sebe v příliš mnoha pánským postelích.“ Lie to Me je jasný hit a my můžeme jen doufat, že nám Mikolase neodfoukne nadobro za hranice, kde už úspěch zaznamenal. Česká scéna ale nutně potřebuje interpreta takového formátu, jenž se o světový zvuk nesnaží, nýbrž ho tvoří.

Mirai – Anděl

Kapelu Mirai postihla v půlce září tragická událost. Žena bubeníka Šimona Bílého zemřela při dopravní nehodě a kapela následně zrušila podzimní koncerty. Jako poctu jí věnovala svůj nejnovější videoklip Anděl. „Anděl je pro nás nejintimější skladbou z desky. Obsahově je to trochu úvaha o pomíjivosti života, která až mrazivě koresponduje s tím, čím jsme se museli v životě poprat. Touto skladbou bychom rádi vyjádřili vděk a pokoru,“ komentuje píseň její autor, zpěvák Mirai Navrátil. Ten na ní spolupracoval s celou kapelou a producentem Martinem Ledvinou. Kapela vydala na podzim debutovou desku Konnichiwa, kterou pokřtila na pražském koncertu. Na jaře vyráží s další talentovanou kapelou Poetikou na turné, jež zakončí 8. dubna v Praze.

TH!S – Dance

Je škoda, že rockové partičce TH!S se pozornosti dostává až teď a především, že za tím všichni vidí jen “kapelu Vojty Kotka”. Ano, známý herec sice v kapele hraje na baskytaru a hlavně díky němu na sebe strhává pozornost, určitě by na tom ale nemělo být stavěno. Čtveřice muzikantů po změnách názvů, stylů, rozhodnutí i odehraných koncertů, vydávají první část svého EP a klip k písni Dance!. Děj klipu se odehrává na vesnické zábavě a hlavní a skoro jedinou postavou v něm, kromě muzikantů, je herec Jiří Schmitzer, který dostál své pověsti mrzouta. „Přinášíme do muziky něco starého,” tvrdí svorně kapela. Doufejme, že to je to, co současné česká hudební scéna potřebuje.

Foto: Adam Vopička