Poslední den Rock for People své dva předchozí nepřekonal

0
887
The 1975.

Rock for People si pro návštěvníky přichystal bohatý program i na třetí festivalový den. Oproti neděli a pondělí byl ale ve výsledku o trochu slabší a nezachránili to ani talentovaní The 1975 a Our Last Night, energičtí Anti-Flag, ani hlavní headliner Massive Attack, jehož vystoupení celou akci uzavřelo.

Úterý bylo, co se týče českých kapel, zaměřené více na ty mladší ročníky. Na Symbio + scéně vystoupil písničkář Pokáč, který i přes to, že hrál krátce po poledni, přilákal hodně lidí. Light & Love zase rozsvítili svým setlistem Šapitó stage. Duo bratří Balcárků, které si zahrálo na Rock for People již před lety ve formaci Johny Said the Number a které na koncertech doprovází i bubeník z kapely Mirai, se rozhodně nemělo za co stydět. Light & Love jdou singlovou cestou a deska je zatím v nedohlednu, a tak kvůli úzkému repertoáru zahráli svůj první hit Blueberry Sky dvakrát, což zatím funguje. Skvělý výkon předvedla i skupina Jelen na Staropramen stagi. Potlesk si ale zasloužili hlavně fanoušci, kteří na ně vydrželi skákat a zpívat i v dešti, který přetrvával s různou intenzitou celý koncert. Jelen s hostující zpěvačkou Kateřinou Marií Tichou vytrvali a bylo na nich vidět, že si koncert užívají, i když i oni byli promoklí a báli se o své dřevěné nástroje.

Light and Love
Light & Love. Foto: Barbora Turková
Jelen
Jelen. Foto: Barbora Turková

Kdo nechtěl riskovat nastydnutí a odebral se po Jelenech do stanů pro suché oblečení, nestihl na Rock for People stage celý koncert party Our Last Night, jež se do toho opřela už od začátku. Nešetřila ani sebe, ani diváky. Prostor před pódiem a dav plný rukou neutichal během písniček jako Same Old War, Home či Sunrise, jež kapela nazvala písní, která pro ně znamená celý svět. Our Last Night zahráli i pár coverů, například Radioactive od Imagine Dragons. Mnoho návštěvníků tak svým post-hardcorem nalákali na koncert v České republice příští rok, který ještě ani nestačili oficiálně oznámit. Za nás asi největší překvapení dne.

Do České republiky se ale poprvé podívala talentovaná parta The 1975, která hraje příjemné a melodické britské indie, a se svou druhou deskou I Like it When You Sleep, for You Are So Unaware of It čeří mladá čtveřice z Manchesteru světové vody indie popu. Přestože moc slov na pódiu k fanouškům The 1975 nepronesli a většinou si vystačili jen s ledabylým “thanks”, svou návštěvou v Hradci dokázali, že o nich ještě určitě uslyšíme. Upřímně jsme ale čekali před pódiem víc hlav.

Na návštěvnost si však rozhodně nemohli stěžovat punk-rockoví, ale ničím nevyčnívající matadoři Anti-Flag, a Enter Shikari, jejichž fanoušci by mohli soutěžit s příznivci Five Finger Death Punch o hlavní cenu v počtu návštěvníků festivalu v kapelních tričkách. Hudba Enter Shikari je těžko zařaditelná a nemá smysl na ni uplatňovat nějaké škatulky. Fanoušci byli nadšení, circle pit samozřejmě nechyběl, těžko však říct, zda ve Festivalparku toto uskupení dokázalo oslovit nové lidi. Enter Shikari se vám zkrátka musí dostat postupně pod kůži. Nám se to zatím nedaří.

Na Monkey Business už vysvitlo sluníčko, i proto se zpěvák Matěj Ruppert odhalil. Formace umí strhnout dav za jakéhokoliv počasí a v jejím setlistu nechyběly nejen hity, ale i novinky z poslední (a výborné) desky Sex and Sport? Never! Matěj Ruppert, kterému na pódiu sekundovala Tereza Černochová, vtipně poznamenal, že kapely, které budou hrát po nich, to budou mít těžké. Popravdě, měly. Na úroveň této tuzemské party hrající pop a funky se už jen tak někdo nedostal. Dalším z českých zástupců byli Lake Malawi, kteří zrecyklovali několik songů Charlie Straight. Partě okolo Alberta Černého mnohem víc sluší klubový prostor než festivalové hraní, přestože její set probíhal v polouzavřeném stanu Šapitó stage.

Our Last Night. Foto: Petr Klapper
Our Last Night. Foto: Petr Klapper
CHVRCHES. Foto: Petr Klapper
CHVRCHES. Foto: Petr Klapper

Velká očekávání s sebou přinášel i koncert skotské syntpopové trojice CHVRCHES v čele s Lauren Mayberry. Zpěvačka byla ale trochu bez šťávy a vypadala, že ji vystoupení moc nebaví. Mnozí její hlas sice považují za dokonalý a obdivují, že dokáže vyzpívat i nevyzpívatelné, ve skutečnosti ale občas trochu tahal za uši. Lauren se sice snažila běhat po pódiu sem a tam, show CHVRCHES ale chyběla pořádná energie, jakou hýřili například výteční The Qemists den předtím. Kapela by se svým zaměřením hodila spíše na Colours of Ostrava, kam by zapadla v jakýkoliv jiný čas. Na desátou večerní na jedné z hlavních stagí Rock for People to prostě nestačilo a není divu, že spoustu návštěvníků se raději přesunulo směrem k Šapitó stage, kde řádili Ho99o9 (čteno horror). Organizátoři už předem avizovali, že jejich výstup nebude pro všechny, a tak se mnozí zase otočili a šli hledat jiný hudební zážitek. Závěr večera patřil triphopové legendě Massive Attack, která nalákala méně lidí než The Offspring, výsledek byl však stejný – velká očekávání se nenaplnila.

Další ročník Rock for People se bude konat 4. až 6. července 2017 opět ve Festivalparku v Hradci Králové.