Pražskému Majálesu uškodilo špatné počasí i slabý program

0
684
Mandrage

Každý rok patří mezi nejnavštěvovanější akce. Síť Majálesů vrcholí tím Pražským, kde se ale stejně jako na těch ostatních akorát recyklují české a slovenské kapely, které účastník letních festivalů vidí každý rok desetkrát. Na program Majálesu se dostal například Tomáš Klus, Aneta Langerová a svěží vítr přinesl Marpo & Troublegang.

Nemá moc cenu diskutovat o tom, zda může Majáles přinést ještě něco zajímavého, nečekaného a překvapivého. Není to jen v případě toho Pražského, který se nesl hlavně v duchu špatného počasí. Na rozbahněný areál varovali organizátoři už předem a realita byla ještě horší než fotky. Přestože v den Majálesu na areál letiště v Letňanech, kde celá akce probíhá už několik let, pršelo jen občas, přítomné slunce nemohlo vysušit rozbahněnou travnatou plochu. Ačkoliv počasí nelze dávat za vinu organizátorům, zajistit areál a posypat na bahno slámu či piliny by určitě neškodilo. Minimálně tak mohli učinit ve větším množství.

Jelen.
Jelen.

Majáles se posledních několik let nemůže pyšnit ani skvělým programem. Zatímco dříve byl line-up našlapaný k prasknutí, letošní rok k těm nejlepším opravdu nepatřil. Na druhou stranu, interpreti se na akci nemění už roky, a tak není divu, že někteří z nich dostávají stále horší a horší časy. A nepřekvapí ani konfetami vystřelenými do diváků. V brzkých hodinách tak zahrála například Aneta Langerová, která by si jako třetí hlavní headliner zasloužila lepší čas než 13.45. Návštěvníci Majálesu se dočkali klasických festivalových interpretů. Nechyběli mezi nimi UDG, Wohnout, Sto zvířat, Jelen nebo Vypsaná fixa. Na své si přišli i fanoušci kapely Mandrage, pro které to byl letos teprve druhý koncert, protože připravují novou desku. S novým albem tak přišla i nová image, kterou kapela představila právě na Majálesu. Nechyběli ani Horkýže Slíže, kteří jedou v zajetém festivalovém módu a nezměnili ho ani na první pražský open air.

Druhým hlavním headlinerem, který dostal mnohem lepší čas než Aneta Langerová, byl Tomáš Klus. Ten se v loňském roce vrátil po pauze na koncertní pódia a je vidět, že hraní s kapelou je pro Kluse mnohem lepší než filozofování nad životem. Nechyběla improvizace ani známé hity. Jediné, co by Klus mohl vynechat, je úprava známých písniček. Třeba písně Chybíš mi nebo Marie nebyly v daných aranžích skoro vůbec poznat. Fanoušky rozproudili i Skyline s jejich poslední deskou Jungle, kteří by si ale zasloužili mnohem lepší, pozdější čas. Slovenští No Name si jedou v zajetých kolejích, ale jejich koncerty baví právě díky upřímnosti a nadšenosti s jakou známé hity hrají. Navíc zpěvák Igor Timko je bavič a koncerty si užívá. V zajeté festivalové klasice vody příliš nerozbouřili ani Wohnout nebo Rybičky 48.

UDG.
UDG.

Svěží vítr a o level větší show než u ostatních předvedl právem označený první headliner Marpo & Troublegang. Nešlo jen o skvěle propracovanou stage, efekty nebo ohňostroj, ale hlavně o vynikající atmosféru celého koncertu. Marpo je osobnost a jeho koncerty tomu odpovídají. Navíc byl jediný, jenž ukázal něco nového, něco, co celému Majálesu dodalo trochu šťávu. Inekafe a Mydy Rabycad, kteří celou akci uzavírali, tak v Marpově show trochu zapadli.

Foto: Kateřina Krištofová