Pražský Karlín otevře brány Noci literatury. Číst se bude i v Invalidovně

0
1769
Noc literatury se bude konat už podesáté.

Jubilejní 10. ročník Noci literatury, akce, která přibližuje veřejnosti netradičním způsobem současnou evropskou literaturu prostřednictvím série veřejných čtení, se uskuteční v květnu v další vybrané pražské čtvrti. Tentokrát bude tuto literární událost hostit Karlín a návštěvníci se dostanou i do prostor jinak nepřístupné Invalidovny.

Koncept Noci literatury je prostý – na různých místech vybrané městské části Prahy, ale i v jiných městech, probíhají od 6 do 11 hodin večer paralelně čtení z knih evropských autorů. Každá z 22 účastnických zemí představí dílo jednoho svého současného spisovatele. Intervaly jsou půlhodinové, takže si návštěvníci stihnou poslechnout úryvek i přesunout se na další stanoviště. Zastávky jsou totiž za tímto účelem situovány blízko sebe.

Minulý rok ožily literaturou pražské Dejvice, například Dejvické divadlo či Národní technická knihovna. Letošní ročník se koná ve spolupráci s Městskou částí Praha 8 a proběhne v Karlíně. Kromě představení současné evropské beletrie je cílem Noci literatury provést zájemce zajímavými místy této pražské čtvrti. Knihy pro letošní rok už jsou známy, zbývá odhalit všechna karlínská zákoutí a osobnosti, které se vybraných úryvků ujmou.

Své brány výjimečně v rámci Noci literatury otevře barokní Invalidovna.
Své brány výjimečně v rámci Noci literatury otevře barokní Invalidovna.

Literaturou tentokrát na pár hodin ožije zrekonstruovaný Palác Aero House, jenž býval kdysi skladem, ale i starý typ autobusu Škoda 706 RTO, který bude přistaven nedaleko autobusového nádraží Florenc, aby přiblížil jeho atmosféru. Neméně zajímavým objektem, který bude sloužit k předčítání, bude barokní stavba Invalidovny a to rovnou na dvou místech. V plánu je čtení v budově Českého Rozhlasu Regina v Hybešově ulici a Studiu A.

Na Noci Literatury 2016 bude ke slyšení například vtipná, ale zároveň zneklidňující kniha rakouské autorky Evy Menasse Kvazikrystaly, jejímž prostřednictvím nahlédneme do života Xany Molinové od mládí až po seniorský věk. Představena bude rovněž chystaná kniha Pokračovatel rodu Holanďana Alexandera Munninghofa o důsledcích 2. světové války,  život a prožívání lásky za téhož období naznačí i výborně hodnocený román Porodní bába finské prozaičky Katji Kettu. Hudební scénu Velké Británie nastíní próza Parádní jízda Josepha O’ Connora, nebude chybět ani španělský bestseller Na útěku Jesúse Carrasca. Kompletní přehled zvolených titulů najdete zde.

Projekt organizují Česká centra ve spolupráci s pražským sdružením evropských kulturních institutů sítě EUNIC a kulturními odděleními zahraničních velvyslanectví. Akce se uskuteční v předvečer zahájení největšího knižního festivalu v České republice – Světa knihy, tedy ve středu 11. května 2016. Kromě Prahy ve spolupráci se Svazem knihovníků také v dalších městech České republiky.

Foto: FB Noci literatury, Ludvík Hradilek a Nakladatelství Argo