Premiérou letošních Shakespearovských slavností bude Večer tříkrálový aneb cokoli chcete

0
1070
Shakespearovské slavnosti

Slavnostní premiérou tradičních Shakespearovských slavností bude Večer tříkrálový. Kromě premiéry, která je letos v rukou režisérky Jany Kališové, nabídnou obě pražské scény dohromady ještě šest her a tři večery věnované památce Williama Shakespeara. Letošní rok je ve znamení 400 let od dramatikovy smrti a pořadatelé slavností mu věnují hned tři speciální večery.

Komedie Večer tříkrálový aneb cokoli chcete vznikla ve stejném období jako drama Hamlet, tedy v době, kdy byl William Shakespeare na vrcholu svých tvůrčích sil. Příběh je spjat s oslavami, se svátečním světem příznačným pro středověké a renesanční svátky bláznů. Blázny a jejich rozvernými kousky se tato hra jen hemží. Výstřední Orsino (Tomáš Měcháček) je zamilovaný do sebestředné, ale krásné Olivie (Marie Doležalová). Mezi nimi se nachází trosečnice Viola (Monika Timková), převlečená za muže, která sama touží po Orsinovi a přitom je předmětem Oliviiny slepé touhy. Věčně rozjařený Tobiáš (Milan Šteindler/Václav Kopta) tahá peníze z Ondřeje Třasořitky (Josef Carda) a slibuje mu svou neteř Olivii. Se služkou Marií (Nela Boudová) a bláznem z povolání jménem Feste (Petr Stach) strojí vtipné a dost kruté léčky na samolibého Malvolia (Martin Pechlát), který podobně jako ostatní podlehl klamnému příslibu lásky.

Režisérka Jana Kališová o Večeru tříkrálovém: „Moře, hudba, láska tři slova, která u Shakespeara zazní hned v prvním monologu komedie, se stala východiskem pro celou naši inscenaci. V představení zazní hudba nejen scénická. Uslyšíme živou kapelu, šašek své písničky doprovází hrou na ukulele i flétničku, Olivie má k dispozici zvláštní vodní klavír. Láska a její až nejbláznivější podoby jsou pochopitelně hlavním tématem nádherné komedie, která podivuhodně spojuje bujarou a nespoutanou radost ze života s jemnějšími tóny melancholie, poezie a snad i trochou smutku nad plynutím času a života. Pro tenhle kontrast někdy až drastického humoru s okamžiky překvapivé hloubky mám Večer tříkrálový obzvlášť ráda.

Letošní významné výročí, 400 let od smrti Williama Shakespeara, ovlivní i program Letních shakespearovských slavností.  Pořadatelé se rozhodli věnovat této události tři večery. „Významné jubileum si připomíná celý svět a také my jsme do našeho programu zařadili projekt věnovaný zmíněnému výročí.  Přípravy jsou v plném proudu, na dvou večerech nazvaných Pocta Shakespearovi spolupracujeme s  profesorem Martinem Hilským, ve třetím samostatném večeru pak Prague Shakespeare Company představí svou plenérovou verzi Richarda III. v angličtině,“ říká ředitel Slavností Michal Rychlý.

Na programu budou i další úspěšné a oblíbené hry: loňské zpracování shakespearovské tragédie Romeo a Julie (režie SKUTR), komedie Mnoho povyku pro nic (režie Jiří Menzel). Nebude chybět oblíbený Sen noci svatojánské (režie SKUTR) a samozřejmě absolutní stálice, která je na repertoáru Letních shakespearovských slavností nepřetržitě od roku 2009, Veselé paničky windsorské (režie Jiří Menzel). Ostravská scéna připravuje pro tento rok premiéru Hamleta (režie Janka Ryšánek Schmiedtová) s Tomášem Savkou, Miroslavem Etzlerem a Pavlínou Gajdošíkovou, kterou uvedeme v červenci na scéně Nejvyššího purkrabství. Na konec srpna je pak přichystaná na Letní scénu Hudební a taneční fakulty AMU na Malostranském náměstí výjimečné představení, které vzbudilo svou premiérou v loňském roce obrovské nadšení u bratislavského publika, tragédii Othello (režie Michal Vajdička).

Letní shakespearovské slavnosti proběhnou od 28. června do 3. září v Praze, Brně, Ostravě a Bratislavě. V Praze již tradičně na dvou plenérových scénách. V Nejvyšším purkrabství Pražského hradu a na Letní scéně Hudební a taneční fakulty AMU v Lichtenštejnském paláci na Malostranském náměstí. Vstupenky na pražská představení jsou v prodeji od úterý 26. dubna na www.shakespeare.cz. Více informací o letošním programu, repertoáru, cenách vstupenek a možných slevách naleznete na www.shakespeare.cz.

Foto: Pavel Mára