Putovní výstava Mene mene tekel upharsin dorazila na Malostranskou besedu

0
1521

Ponuré výjevy, okultní znamení a mýtické symboly jsou hlavními tématy výstavy Mene mene tekel upharsin, která se z Opavy přesunula do Prahy. Autorem výstavy je Kay Buriánek, člen dnes již nefungující skupiny Sunshine, a výstava představuje kombinaci punku, hardcoru a metalu. V Malostranské besedě bude k vidění až do dubna.

Originální plakáty byly vytvořeny k DJs party Bounce! Bounce!, kterou frontman dnes již neexistující skupiny Sunshine Kay Buriánek vymyslel už před pěti lety. ,,Výstava vůbec poprvé představí kolekci plakátů, které v průběhu několika let vznikaly pro dnes již etablovanou party Bounce! Bounce!, v rámci jejíž dramaturgie se představují nejrůznější hudební projekty. A to nejen v pražském klubu Chapeau Rouge, ale i na dalších místech po celé republice,” představuje výstavu její kurátor Jan Kunze.

Plakáty nevytvářel Buriánek sám, často si přizval ke spolupráci další umělce, například Michala Hladíka, Daniela Kurze nebo Andrew Tremblaye. ,,Na plakátech se autorsky podílelo hned několik výtvarníků od českých až po ty zahraniční, stále je zde čitelná linie punkové, hardcorové či metalové estetiky s mystickým nádechem. Stejně tak není úplně obvyklé, aby se výstavní projekt zabýval uměleckým rozměrem vizuálu cíleně ponurého a morbidního, vyvinuvšího se z rebelantské kontrakultury a důsledně deklarujícího svůj cynismus kombinovaný s nadhledem,” dodává kurátor výstavy.

1


Určitě nejde o klasickou výstavu, mýtičnost a tajemnost dýchá z každého vystavovaného plakátu. Fanoušky ohromí upřímnost vystavovaných děl. Výstava v Malostranské besedě, kam se přesunula z opavského Domu umění, je tak určena hlavně pro vyznavače tajemna, mýtična a duchařiny. “Obrácené kříže, jeptišky s vydloubanýma očima, kozlí hlavy, lebky a samozřejmě postavy v kápích, které se postupem času staly jakýmsi trademarkem. To vše dává dohromady provokativní styl, jenž je stejně jako všechny umělecké aktivity autora projektu charakteristický naprostou osobitostí a kontinuálním příběhem,” doplňuje Kunze, který Buriánka popisuje, jako “osobnost s přesahem do různých sfér tvůrčí činnosti.”

2

V pražské Malostranské besedě potrvá výstava až do 26. dubna a visí v předsálí hudebního klubu. Až na osm plakátů je neprodejní a vyšel k ní i katalog, který výstavu přibližuje. Kay Buriánek nedávno doplnil i jádro redakce hudebního časopisu Headliner, v rámci jehož oslavy prvních narozenin se celá vernisáž konala.

Foto: Barbora Turková