Recenze: Dívky z trajektu drží styl detektivky i bez hektolitrů krve, ale s patetickým koncem

0
748
Dívky z trajektu

S detektivkami se roztrhl pytel, proto se nelze divit tomu, že každá druhá obsahuje dodatek Světový bestseller. Nejinak tomu je i u novinky od Lone Theilsové a jejího debutu Dívky z trajektu. Hlavní postava knihy, novinářka Nora Sandonová, se zabývá několik let starým příběhem dvou zmizelých dívek.


Novinářka Nora Sandonová pracuje pro dánské noviny Globalt, několik let ale žije v Londýně. Zabývá se především zahraničními příběhy, píše o diktátorech, několikanásobných vrazích a zločincích. Miluje ale také sbírání starých kufrů a z jednoho hodně starého a náhodně nalezeného na ni vypadnou fotografie dvou dívek, které před několika lety zmizely z trajektu, jenž plul z Dánska do Velké Británie. Novinářku zarazí i fakt, že na kufru je vyryté jméno Billa Hixe, několikanásobného vraha, který už roky sedí ve vězení. Noře začíná být jasné, že má na háčku pořádného sólokapra a pouští se do práce, která může být nebezpečnější, než se na první pohled zdá.

Dívky z trajektu

Spisovatelka a publicistka se do příběhu pátrající novinářky vrhla naplno a čtenář by si mohl myslet, že Nora je vlastně samotná Theilsová. Začátek knihy je díky novinařině trochu kostrbatý a čtenáři poměrně dlouho trvá, než se do příběhu naplno ponoří. Problém mu mohou dělat i dva rozvíjející se příběhy; jeden pracovní, kdy novinářka pátrá po ztracených dívkách, a druhý osobní, kdy řeší svůj milostný život. Právě ten druhý je trochu patetický a čtenář přemýšlí, zda se do knihy hodí. Je ale jasné, že dílo to muselo trochu odlehčit.

S postupujícím příběhem se rozšiřuje i portfolio postav, naštěstí se ale autorka s tímto faktem poprala poměrně dobře, přestože některé postavy se v příběhu jen mihnou, i když jsou pro něj důležité. Pro čtenáře to může být trochu komplikované, zvláště na konci, kdy se začíná příběh a jeho rozuzlení blížit k závěru. Právě ten je trochu krkolomný a poměrně očekávatelný a hlavně se snaží být až moc šokující. To mu trochu ubírá na pravdivosti, protože si čtenář musí klást otázku, zda by se to právě takto mohlo stát. Pozitivní ale je, že děj graduje, je napínavý a dramatický, přestože se neprolijí hektolitry krve.

Foto: archiv