Recenze: Hadrový panák je stejně děsivý jako severské detektivky

0
1658

Debutová kniha britského autora Daniela Colea má našlápnuto hodně vysoko. Hadrový panák se stal jedním z nejočekávanějších krimi thrillerů roku 2017 a není se čemu divit. Nadšení budou především milovníci krvavých severských detektivek.

Když detektivové najdou mrtvolu sešitou ze šesti různých těl, tzv. hadrového panáka, jak ho pojmenují média, začíná se městem šířit strach a panika. Identifikací jsou pověření kriminalisté William “Wolf” Fawkes a jeho kolegyně Emily Baxterová. Vzápětí ale musí čelit další hrozbě, Williamova žena Andrea, která pracuje jako reportérka, dostane děsivé fotky z místa činu a také seznam šesti dalších lidí a dat, kdy budou zabiti. Prvním má být ještě ten den londýnský starosta. Posledním, o dva týdny později, samotný detektiv.

Cole nastavil s Hadrovým panákem laťku opravdu vysoko. Už od začátku knihy je příběh dynamický, už od začátku se něco děje a vlastně žádná stránka nepřináší nudu a balast. Čtenář se v knize neztrácí kvůli velkému množství postav, které v něm vystupují. Sice jich je poměrně hodně, ale každá je jasně vyprofilovaná a její úloha v příběhu je očividná. Tajemně působí jen samotný hlavní hrdina, což je ale správné, protože jeho postava taková má být a čtenář od ní vlastně nikdy neví, co čekat. Ačkoliv je to detektivní příběh, i zde je drobná romantická zápletka, která je sice trochu navíc, ale čtenář ji tak nějak očekává. Pravdou je, že konec je trochu zbytečně natahovaný, ale kniha rozhodně patří mezi ty nejlepší detektivky za poslední rok.

Sice se občas může zdát, že vraždy jsou trochu přitažené za vlasy i přesto, že dost často kriminalisté oběť hlídají, je třeba uznat, že co se týče vražd má autor velice bohatou fantazii. Nutno podotknout, že hlavní postava detektiva rozhodně není žádný milý kluk, se kterým chcete jít na kafe, ale hrubián, u kterého jdou city stranou. Je to především tvrdý chlap, který si jde tvrdě za svým. Občas i přes mrtvoly.

Mnozí o Hadrovém panákovi mluví jako o jednom z nejlepších debutů, což ale ne vždy může být dobré. Vzpomeňme si například na geniální Dívku ve vlaku od Pauly Hawkins, jíž se ale další kniha Do vody moc nepovedla. Vzhledem k tomu, že Cole chystá už druhý díl Hadrového panáka, je opravdu na co se těšit. Do Hadrového panáka se zamilují všichni ti, kdo jsou fanoušci severských detektivek, a rozhodně to není pro ty, co nemají rádi podrobné popisy vražd a krev, protože té je v příběhu opravdu hodně.