Recenze: Noomi Rapace a jejích filmových 7 životů

0
1085
zdroj: SMART Communication

Netflix se proslavil dvěma základními věcmi: 1. seriálové série servíruje divákům najednou a za 2. jejich produkce se jen těžko dá označit za odpad. Je tomu tak i u 7 životů?

Pokud jste fanoušci Netlflixové produkce, určitě vám neuniklo, že do kin pustili jednu ze svých posledních lahůdek. 7 životů je v podstatě dystopický snímek. Staví na představě o přelidněné Zemi a tím pádem i nedostatkem potravin. Významná politička a na první pohled jasný záporák Nicolette Cayman (Glenn Close) přichází s nepříjemným, ač pochopitelným řešením: jedno dítě do jedné rodiny. Co se ovšem stane s dětmi, které nejsou prvorozené? Jsou uloženy ke kryptospánku do doby, dokud nebude na planetě opět dostatek místa pro všechny. Pokud se tak ovšem někdy stane, že?

Takové řešení čerstvý dědeček (Williem Dafoe) malých sedmerčátek nechce dopustit. Pro holčičky vymyslí jednu identitu a strategii, jak přežít ve světě, kde jsou děti nemilosrdně odebírány rodičům a zmraženy. V Karen Settman (falešná identita dívek) se tak střídá dohromady 7 rozličných charakterů, jejichž dospělou verzi ztvárnila Noomi Rapace. Vzhledem k povaze snímku neměla příliš prostoru předvést všech 7 charakterů, nicméně rámcovou představu o jejich rozdílnosti podala přesvědčivě. Divácky nejzajímavější části jsou v tomto ohledu samozřejmě části, kdy jsou sestry součástí jedné scény.

Aby všech 7 sester ve světě, kde se již dlouhou dobu razí politika jednoho dítěte, přežily, je nutné, aby celý svůj život úzce spolupracovaly. Proto nesmí žádná z nich vyjít ven, když je venku jiná. Vše spolu musí pečlivě plánovat a po světě se musí pohybovat  strategicky. Co se však stane, když jedna z nich beze stopy zmizí? A právě zde začíná hlavní linie celého příběhu. Max Botkin a Kerry Williamson se při psaní scénáře nedrželi zkrátka a nekompromisně likvidují jednu sestru za druhou. Samozřejmě až po tom, co vám každou z nich představí a vytvoříte si k nim počáteční sympatie.

7 sester je snímek o lásce, zradě, překvapení, zklamání a velmi dobrém námětu. Bohužel dojem z celého snímku trochu kazí ne příliš chytře podchycený závěr a pointa celého filmu. Na druhou stranu se jedná jen o malou vadu na kráse jinak velmi zajímavého a dobře zpracovaného tématu.