Retrospektivní výstava Bořka Šípka shrnuje 20 let jeho kariéry

0
1252

Galerie Art Salon S v Tančícím domě uvedla nedávno retrospektivní výstavu českého výtvarníka, designéra a architekta Bořka Šípka s názvem Out of Limits. Ta v nově zrekonstruovaném druhém patře Tančícího domu představuje téměř 200 děl od skleněných uměleckých objektů až po designové kusy nábytku, které umělec vytvořil během posledních 20 let. Výstava je viděna do 28. února 2016.

,,Baví mě dávat věcem duši, vytvářet ze zdánlivě podřadných a často jen praktických objektů naše hodnotné partnery. Objekty s duší nás oslovují a provokují k reakci – můžeme je nesnášet, odsoudit nebo obdivovat, milovat či se jich zmocnit. Mohou se stát doprovodem našeho každodenního i svátečního života,” popisuje výstavu sám autor. Součástí výstavy jsou nejen díla z umělcových zážitků, ale i váza s názvem Neuchopitelný šípek, kterou pro Bořka Šípka navrhl bývalý prezident Václav Havel.

Návštěvníci se mohou těšit na opravdu hodně rozmanitou škálu objektů. Čekají na ně vázy, mísy, karafy, skleničky, lustry, porcelánové hrnečky, misky, talíře, ale také židle, křesla, stoly, skříně, lampy nebo svícny. Všechny díla mají svou vlastní existenci, svůj charakter. Zajímavý je i vznik některých děl. Autor je často našel na ulici nebo vyhozené do odpadků a dal jim nový smysl a důvod k pokračování v jejich cestě. Přesto, že se může jednat například o “obyčejné” židle, Šípek jim vdechl novou podstatu. Často tomu odpovídá i jejich cena, která se šplhá až do několika desítek tisíc. Stejně křehké a drahé jsou i luxusní vázy, dost často jediné originály.

SIPEK_2323

Jedním z nejcennějších děl výstavy je skleněná váza s názvem Neuchopitelný šípek. Ta připomíná stonek šípku hustě posetý trny a v roce 2004 jí navrhla bývalá hlava českého státu Václav Havel. Nákresy daroval Bořkovi Šípkovi k jeho 55. narozeninám, když v době Havlovy prezidentské funkce pracoval Bořek Šípek pro Pražský hrad. Sedm let poté Bořek Šípek vázu podle návrhu Václava Havla vyrobil v limitované kolekci sedmi kusů. Návštěvníci výstavy budou moci vidět čtvrtý a poslední neprodaný kus z celkových sedmi.

Bořek Šípek je známý především jako sklářský́ výtvarník a hradní architekt prezidenta Václava Havla, je však také autorem rozličných kusů nábytků, ať už jsou to židle, křesla, pohovky, knihovny nebo kabinety. Na své výstavě Out Of Limits v Tančícím domě vystaví sérii dýhovaného intarzovaného nábytku, k jehož tvorbě se inspiroval řeckou a aboridžinskou mytologií. Výstava je otevřena v druhém patře Tančícího domu až do 28. února 2016 a vstupné je pro dospělé 90 korun, pro studenty a seniory 50 korun.

Foto: Barbora Turková


Foto: TZ a Barbora Turková