Režisér Šestého smyslu stvořil monstrum

0
687

Třiadvacet osobností, třiadvacet způsobů, jak vás může vyděsit. O kom je řeč?  O Jamesi McAvoyi (X-Men, Pokání, Zmizení Eleanor Rigbyové) v roli Kevina v novém Shyamalonově filmu Rozpolcený. Kevin trpí psychickou poruchou, která má za následek rozštěpení jeho osobností na 23 různých identit. Skrývá v s sobě jak mladého muže, tak postarší paní nebo třeba devítileté dítě.

Jednoho dne unese tři dospívající dívky a uvězní je ve sklepě. Dívky netuší, co s nimi únosce zamýšlí. Chce je znásilnit? Zabít? Mučit? Uvidí ještě někdy sluneční světlo? A proč si vybral zrovna je? Z rozhovorů s ním přicházejí na to, že je evidentní blázen. Nikdy neví, ve které ze svých podob je navštíví příště, a která bude ta nejhorší. To ještě netuší, že na povrch se dere 24. identita, která bude zároveň tou nejhorší. Jedná se totiž o krvelačné zvíře.

Unesené dívky intenzivně vymýšlejí plán, jak se osvobodit. Přelstít psychopata, který s každou proměnou dokáže měnit i své fyzické vlastnosti, bude ten nejtěžší úkol na světě. Je to ale vůbec reálné?

Kevinovi se pokouší pomoci zkušená psycholožka (Bett Buckley) k níž pravidelně dochází. Tato porucha je ale natolik mimořádná, že její lékařské umění pravděpodobně nebude stačit. Z ukázek není jisté, zda si Kevin rozpolcené osobnosti vzájemně uvědomuje, nebo jestli něco ovlivňuje tu, která u něj převládne.

Podle režiséra M. Night Shyamalana (Znamení, Šestý smysl, Po zániku Země) je Rozpolcený ten nejvzrušující a nejnáročnější film, který za celou svou kariéru točil. Uvidíme, jestli ho tento snímek vynese zpět na režisérské výslunní.

„Kevin se měl původně stát součástí jiného filmu,“ říká jeho stvořitel Shyamalan. „Byl ale tak komplexní osobností, že mi to přišlo škoda. A když jsem pak vymyslel příběh tří uvězněných dívek, které se snaží jeho zvláštnosti využít k útěku, měl jsem solidní základ pro celovečerní film,“ dodává Shyamalan. (CinemArt)

McAvoyovo podání činí z Kevina jedno z nejděsivějších monster filmového plátna. „Provedl lidem hrozné věci a to samé udělá i vám, “ zní z traileru. Tak co, už máte nahnáno? V kinech můžete nervózně zarývat nehty do sedačky a utírat si zpocené čelo už 19. ledna.