Rituály: Veselé songy od nás nečekejte

0
1336
Rituály

Nový rok je ve znamení nových kapel. Jednou z nich jsou i Rituály, nadějná parta dvou členů dnes již neexistujících A Banquet. Rituály odstartovali včera v Plzni svoje tour s další mladou skupinou Smrtislav, dnes se podívají do Prahy. V rozhovoru se zpěvákem Michaelem se dozvíte, jak se k sobě kapely dostaly, kdy vydají desku či jestli jsou v kontaktu s dalším členem A Banquet.

S předchozí kapelou, A Banquet, jsi zpíval anglicky, s aktuálními Rituály česky. Co vás k tomu vedlo?

S Richardem jsme už delší dobu chtěli vyzkoušet češtinu. Richard nahazoval různé náměty a já jsem si říkal, že by třeba nebylo špatný ze srandy zkusit něco udělat. Začalo nás to ale hodně bavit, takže jsme to zkoušeli dál a postupem času z toho vyrostla kapela, která zpívá česky.

Ze začátku jste byli jen vy dva, proč jste se nakonec rozhodli k sobě přidat další členy?

Jádro jsme chtěli držet ve dvou, ale počítali jsme s tím, že budeme hrát naživo, jako normální kapela, nechtěli jsme z toho udělat projekt jen o dvou lidech. Od začátku jsme věděli, že budeme hledat členy, ale nevěděli jsme, co všechno budeme potřebovat naživo skloubit. Dospěli jsme k tomu, že potřebujeme klávesáka, bubeníka, Richard se rozhodl hrát na basu a tím pádem z toho spoustu věcí vykrystalizovalo. Teď jsme tedy ve čtyřech a je z nás plnohodnotná kapela (smích).

Jak jste se s ostatními členy seznámili? Mohl bys celou kapelu představit?

S Richardem se známe z A Banquet, takže to byla jasná volba (smích). Na bubeníka jsme měli několik adeptů, které jsme jednoho po druhém zkoušeli. Potom Richard přivedl bubeníka, který zkoušel naproti ve zkušebně, kde jsme hrávali s A Banquet. Najednou se nám to po těch x bubenících předtím, s kterými jsme se stylově míjeli a nesedělo nám to, strašně seplo. Tohle bylo hned po první ráně dobrý, o spolupráci bylo v tu ránu rozhodnuto. S klávesistou jsem kdysi hrál v Budějovicích v kapele, kde jsme spolu občas jamovali a on se mi shodou okolností během roku několikrát ozval, i když jsme spolu několik let nebyli vůbec v kontaktu. Začal jsem uvažovat o tom, že mít klávesáka by mohlo být zajímavější, než hledat dalšího kytaristu.

Říkal jsi, že Richard teď hraje na basu, předtím v A Banquet hrál na bicí, ty jsi hrál v A Banquet na basu, teď zpíváš. Proč jste se tak rozhodli?

U mě to bylo jednodušší, protože jsem dřív na kytaru hrál a dlouhou dobu jsem se k ní chtěl vrátit. V A Banquet jsem zpíval vokály, texty Rituálů bylo těžký někomu předat, takže jsme poměrně rychle dospěli k tomu, že bude lepší, když to budu zpívat já. Richard potřeboval asi nový impulz, cítil, že potřebuje nějakou změnu. Na kytaru umí pár akordů, na basu se učí.

Když jsem poslouchala počáteční songy Rituálů, kdy jste byli ve dvou, přišlo mi, že jsou melancholičtější, možná temnější, kdežto teď je tam rockovější ráz.

Myslím si, že jsme to tak nějak chtěli. Vymanit se z toho, aby to bylo úzkoprofilový. Rozjuchaný melodie od nás asi nikdo nemůže očekávat. Ale teď to bude pestřejší, nebude to tak jednostranný.

V charakteristice na Bandzone máte napsáno, že hrajete black-pop.

To je taková sranda. Nechtěl jsem zprofanovanou škatulku pop-rock nebo rock, tak jsme to tam dali takhle. Ale určitě to není nic, co bych někam aktivně psal. Nechceme, aby nás někdo škatulkoval. To jsme si dost zažili s A Banquet a spíš bychom rádi, aby lidi poslouchali písničky a neřešili škatulky.


Ve vašem aktuálním videoklipu k singlu Příměří jste spojili téma vztahu v textu a téma války v klipu. Co vás k tomuto spojení vedlo?

Richard jednou přišel s návrhem novýho textu. Poprvé, když jsem viděl linku „na východě zataženo“, tak mě napadla Ukrajina, protože základy písničky sahají k červnu minulého roku, kdy už běžela ukrajinská krize. Líbil se mi nápad, že by význam songu balancoval mezi vztahem a válkou.

Recenze na Příměří jsou hodně různorodé, čtete ohlasy?

Čteme, zatím čteme, možná si to zakážeme. Recenze jsou různorodé, ale to jsou prostě různé názory různých lidí. Sledujeme to, ale nenecháme se tím nějak ovlivnit. Píšeme písničky, jednou se někomu líbí, druhému ne. Určitě to neděláme pro kritiky, děláme to pro lidi, kteří potom budou chodit na koncerty.

Chystáte se v blízké době vydat další klip?

Chtěli bychom, máme roztočený další singl. Uvidíme, jak se nám povede. Ale doufáme, že do prázdnin by mohl vyjít singl i s klipem.

Někde jsem četla, že jste se v tuhle chvíli rozhodli jít singlovou cestou. Je tedy v plánu i deska?

Desku výhledově chystáme. Nemám moc rád formát EP, je to takový napůl cesty. Raději bych jel singly a potom vydal desku, než dělat polotovary. Neříkám, že to nemůže přijít, že nevydáme někdy EP, ale zatím to plánujeme tímhle singlovým směrem.

Spolupracovali jste s Borisem Carloffem, spolupracujete s ním i nadále?

Spolupracujeme s ním dál, jsme dlouholetí kamarádi a má super studio (smích).

S A Banquet jste se rozešli kvůli rozdílným pohledům na budoucnost. Matěj se odstěhoval do Londýna. Jste ještě pořád v kontaktu?

V kontaktu jsme a co se týká rozchodu, tak ten proběhl v pohodě. Není to tak, že bychom se nesnášeli. Byla tam spousta různých důvodů, které nás k tomu vedly. Matěj nechtěl akceptovat nějaký změny, který jsme prosazovali my s Richardem. Navíc jsem se chtěl vrátit už delší dobu zase ke kytaře. Celé to logicky vyústilo v rozpad.

Nebojíte se toho, že se budou lidé vracet k tomu, že jste bývalí členi A Banquet? Na to, že kapela nefungovala tak dlouho, tak byla docela úspěšná.

Jsme připraveni na to, že nějaká srovnávání proběhnou, ale od začátku jsme naznačovali, že Rituály půjdou jinou cestu, než kterou se ubírali A Banquet. Určitě je to část mojí kariéry, takže se srovnávání nebráním, ale teď se soustředím výhradně na Rituály.

ritualypromo2015_by_Jan_Nožička

S Rituálama teď jedete tour se Smrtislavem, jak jste se k sobě dostali?

Vzniklo to spontánně, na začátku roku Tuzex (zakládající člen Smrtislava, pozn. redakce) říkal, že budou mít první koncerty a že by bylo super, kdybychom hráli společně. V tu chvíli to byl tak měsíc, co jsme dali do kupy finální sestavu, takže jsme vůbec netušili, jestli stihneme připravit set. Potom jsme se ale zařekli, že do toho jdeme a že je to motivace, jinak by nás to nedokopalo. Takže když jsme měli takhle šibeniční termín, tak jsme do toho museli víc šlápnout.

Teď pojedete se Smrtislavem, co plány na zbytek roku? Máte už sjednané nějaké festivaly?

Některý festivaly jsme rozjednaný měli, ale nevím, do jaké míry můžeme s něčím počítat. Přeci jenom tím, že první koncerty budeme odehrávat teprve teď, tak už je docela pozdě na to dostat se na letošní festivaly. Samozřejmě bychom se rádi na nějakých ukázali, ale bude to spíš otázka až příštího roku. Teď plánujeme dát dohromady víc písniček na živý hraní, případně udělat singl nebo kdyby se fakt hodně dařilo, tak desku a potom co nejvíc koncertovat.

Jste teď, před prvními koncerty, nervózní?

Jsme na to sami zvědaví. Já osobně zatím tolik nervózní nejsem, možná si to ještě tak úplně nepřipouštím. Nějaký chyby se tam asi vyskytnout můžou, ale to se dalším hraním odbourá.

V tomto roce se urodilo docela dost nových českých kapel. Sleduješ nové kapely, máš nějaké favority?

Sleduju, ale je pravda, že už ne tolik, jako za éry A Banquet. Když jsme začínali, tak člověk sledoval v každém městě, s kým by mohl hrát, z toho jsem trochu vypadl. Rámcově vím, co se na scéně děje, ale spíš směrem k mainstreamu, žánrovky se ke mně dostávají se zpožděním.

Foto: Jan Nožička