Rock for People láká na Faith No More, Colours of Ostrava na hudební pestrost

0
1271
Rock for People

Největší festivaly v Česku, Rock for People a Colours of Ostrava, zveřejňují postupně seznam interpretů, kteří vystoupí buď v Hradci Králové, Plzni nebo Ostravě. Lákají především na různorodé žánry, osvědčená jména i interprety, kteří u nás moc známí nejsou.

Jako jeden z prvních začal zveřejňovat jména festival Colours of Ostrava, který proběhne od 16. do 19. července v Ostravě. V industriálním prostředí Dolních Vítkovic vystoupí hvězda elektronické hudby, kanadský producent, zpěvák a vystudovaný matematik Dan Snaith aka Caribou. “Caribou sofistikovaným a chytlavým způsobem propojuje dub step, house, techno, krautrock, hip hop, disco, retro pop a R&B. Na Colours přijede s doprovodnou kapelou a velkou vizuální show,” vysvětluje ředitelka festivalu Zlata Holušová. Caribou se stal originální osobností pracující s rozdílnými náladami a energickými rytmy na pomezí inovativní elektroniky a tanečních beatů. Své poslední album Our Love vydal v minulé roce a je tedy jasné, že na Colours zahraje písně především z něj.

caribou04_bythomasneukum_mail
Caribou

Na čtrnáctý ročník mezinárodního hudebního festivalu se přijede podívat a především zahrát podmanivý švédský písničkář José González, který v Ostravě představí novou desku Vestiges & Claws. “José Gonzáles se stal světovou písničkářskou hvězdou. Ztišený zadumaný hlas a intimně podmanivý, až minimalistický folk s mistrovským doprovodem akustické kytary s nylonovými strunami, které nechává rozeznít fingerpickingem,” charakterizuje jeho styl ředitelka festivalu. Další mezinárodní hvězdou je početná formace The Cinematic Orchestra, kterou od roku 1999 vede Jay Swinscoe. “The Cinematic Orchestra představuje organickou skupinu bez pravidel, omezení a limitů. Nic specifického, jedná se o umění, skvělou a v jistém směru kontextuální nadčasovou hudbu, ve které nehledejte žádné tajemství,” popsal svou skupinu sám její leader.

José González
José González

Festival Rock for People zažívá v letošním roce velkou změnu. Jako jediný český festival se rozdělil a bude se konat letos dvakrát. První Rock for People již tradičně v Hradci Králové, druhý se poprvé podívá do Plzně, evropského města kultury 2015, pod názvem Rock for People Europe. Hradecká obdoba akce se uskuteční první červnový víkend od 4. do 6. června a láká na opravdu velká jména. Do České republiky se vrací Faith No More. Ti měli na festivalu vystoupit už v roce 2012, kdy jejich vystoupení bylo zrušeno kvůli silné bouři. Pověstná americká kapela, která se dozajista zapsala do dějin rocku, vystoupí 5. června a přiveze s sebou nové album, jehož vydání plánuje na duben tohoto roku. “O návrat Faith No More jsme se snažili od roku 2012. Svůj závazek vůči českým fanouškům jsme se snažili dodržet, a proto po dlouhou dobu probíhala čilá korespondence s jejich managementem. Avšak kvůli jejich novému albu a značnému množství koncertních nabídek nebylo zcela jednoduché je do Čech opět dostat,” říka Michal Thomes, jeden z hlavních organizátorů. Mezi dalšími potvrzenými kapelami jsou Hollywood Undead a Asking Alexandria.

Faith No More
Faith No More

Jak festival v Hradci, tak i Rock for People Europe v Plzni naplní programovou linku aktuálních žánrů v kombinaci s hvězdami, které zaří na zahraničních festivalech. Hradec se poveze na tradiční vlně tvrdší hudby, zatímco Plzeň nabídne pestrost – žánrovou i co do velikosti kapel. Podle druhé “hlavy” akce, Petra Fořta, se budou oba areály profilovat i díky svým dispozicím. “Důraz bude kladen na kvalitu služeb. Areál v Hradci Králové bude logisticky přeskupen, aby byl ve všem útulnější. Festival v Plzni bude ušit na míru kouzelnému industriálnímu prostředí, včetně jeho rozmanitých zákoutí. Evropštější Plzeň bude navíc propojena se zajímavými projekty Evropského hlavního města kultury Plzeň 2015.” Plzeňská odnož festivalu proběhne od 3. do 5. července a prozatím je potvrzeno šest interpretů – The Ting Tings, Movits a GoMad! & Monster.

Foto: archiv kapel, Barbora Turková