Rock for People 2020: Line-up osladí Sum 41 nebo rapper Machine Gun Kelly

0
118

Jedno je bezesporu jisté. Letošní festival Rock for People bude pořádně nabitý. A to opravdu velkýma hvězdama. Ke skvělým Green Day, Fall Out Boy či The 1975 se připojí třeb Machine Gun Kelly nebo Sum 41. 

Letošními headlinery jsou pětinásobní nositelé Grammy a členové rock’n’rollové síně slávy Green Day, američtí rockeři Fall Out Boy a Weezer nebo populární britští pop-rockeři The 1975. Na ně a desítky dalších se sjedou lidé z České republiky i okolních států – stovky návštěvníků přijedou z Polska, Německa či Velké Británie, organizátoři ale zaznamenali zájem také ze vzdálenějších destinací jako Japonsko.

Z pódií na královéhradeckém letišti se nebude linout jen rock. Festival nabídne pestrou žánrovou paletu. Neopunkeři SUM 41 nejsou rozhodně neznámými interprety. Naposledy se v České republice představili loni v létě, když přijeli na samostatný koncert. Cestu k jejich znovuobjevení hledejme v roce 2018. Frontman Sum 41 Deryck Whibley po třech letech na světových turné vystoupil z autobusu, zapnul konzoli ve svém domácím studiu, zvedl kytaru a začal plodit písničku za písničkou. Whibley se cítil neuvěřitelně inspirovaný výborně přijatým albem 13 Voices a úspěšnou šňůrou, začal proto horečně skládat písně z přehršle nápadů rodících se mu v mysli. Během tří týdnů napsala většinu hudby pro nové album Order In Decline. Order In Decline je výbuch nespoutaných citů, stránka z deníku, okno do Whibleyho duše, odrážející osobní prožitky i vnímání světového dění. Vyzbrojený nejupřímnějšími a nejosobnějšími písněmi své kariéry, Whibley produkoval i míchal album ve svém domácím studiu a pečlivě ladil písně.

V Hradci Králové si přijdou na své i milovníci trochu jiného žánru. Přijede rapper Machine Gun Kelly. Ten vtrhl na hudební scénu s rozhodným odhodláním v roce 2012. S vydáním svého prvního alba „Lace Up“ se okamžitě proslavil. Mladý rapper z Clevelandu v Ohiu, má přístup rapových velikánů a spoustu talentu k tomu. Od drsných rýmů až po houževnatou osobnost, MGK si našel stálé místo v srdcích neustále rostoucí základny fanoušků. Kelly jako umělec veršuje o všem od rodinných konfliktů, vztahů i závislosti, ztělesňuje vytrvalost generace směřující k vytvoření lepší budoucnosti s pomocí notné dávky kuráže. Schopnost míchat hip-hop a rockové žánry mu umožnila vydobýt si nejlepší místo v obou světech. Díky vlivům punku a rapu, které se proplétají v komplexních rytmech a textech, se dokázal výrazně odlišit od ostatních.

Indie rockeři Catfish and the Bottlemen se na Rock for People vrací v pozici hvězd a headlinerů mnoha slavných festivalů. „Miloval bych tě, ale potřebuju být ještě rok sám,“ zpívá Van McCann, frontman Catfish and The Bottlemen, v úvodním songu alba The Ride. Na to letos britští indie rockeři navázali energickou nahrávkou The Balance a znovu potvrdili, že mají čich nejen na silné texty, ale i melodie, jaké si posluchače zaháčkují a už nepustí. Za sebou mají tři desky (prodalo se jich přes milion), ocenění Brit Awards, předskakování The 1975 a zejména vlastní vyprodané koncerty od londýnské arény Wembley po sály v Japonsku či Austrálii. A na poprockové scéně představují sílu, s jakou je nutno počítat – mimo jiné díky tomu, že nestojí na místě, ale přitom nezapomínají ani na svou schopnost chytit posluchače u srdce. A nepustit.

Dále se představí glam metalisté Black Veil Brides, metalcoroví Motionless in White, Crossfaith i Bury Tomorrow, rockeři The Pretty Reckless, indie pop-rock v podání britských Sophie and the Giants či české zpěvačky Lenny, nebude chybět ani fúze tradiční irské hudby s tvrdšími žánry The Scratch. Po nabitých podzimních koncertech v Brně a Praze se vrací také memphiská čtveřice Skillet, kloubící prvky metalu, hard rocku a elektroniky. Dárek fanouškům naservíruje Vypsaná Fixa, která sestaví festivalový set dle přání svých fanoušků.