Rok 2015 v literatuře

0
939
Blog Marie Doležalové se dočkal i knižního vydání.

Pokud jste letos kupovali pod stromeček knížku, určitě jste si všimli, jak moc jsou knížky oblíbeným dárkem. I pod naším stromečkem to vypadalo jako v knihovně. Literární svět byl v roce 2015 opravdu nabitý. My pro vás máme výčet toho, co zajímavého se dělo a vyšlo a kdo získal jaké literární ceny.

ŽIŽKOVSKÁ NOC LITERÁRNÍ

V rámci hudebního festivalu Žižkovská noc se v polovině března konala i jeho literární část. Na autorská čtení mohli návštěvníci vyrazit do Pracovny nebo do Pardubické pivnice u Járy. Poslechli si díla od Nemysla, Jiřího Feryny, Viktora Žižkova, Magorovy básně v podání Oldřicha Kaisera a Dáši Vokaté nebo J. H. Krchovského.

MAGNESIA LITERA 2015

I letos se předávala prestižní cena Magnesia litera. Knihou roku se stal podle očekávání román Martina Weinera, který zasvětil 30 let života bádání o Ivanu Blatném, o kterém napsal životopisnou knihu Básník. V kategorii próza zvítězil Petr Stančík a jeho Mlýn na mumie, objevem roku se stal Matěj Hořava a jeho sbírka povídek Pálenka, Olga Stehlíková bodovala v kategorii poezie s dílem Týdny. Herečka a blogerka Marie Doležalová získala za svůj blog Kafe a cigárko literu v nové kategorii Magnesia Blog roku.

NOC LITERATURY

Spojení četby, známých hereckých osobností a zajímavých architektonických zákoutí. Na to lákal letošní ročník festivalu Noc literatury, který proběhl v polovině května. Cílem akce bylo představit současnou literaturu v podání hereckých osobností na neobvyklých místech. Návštěvníci se tak dočkali například Jiřího Mádla, Ivana Trojana, Vandy Hybnerové či Jany Strykové a dalších hereckých hvězd.

11042301_10153369490778436_429313620795527913_o

LITERÁRNÍ CENA KNIŽNÍHO KLUBU

Vítěz ceny Knižního klubu Radovan Menšík má velký důvod k radosti. Vítězství umožňuje začínajícím spisovatelům proniknout do světa profesionálních spisovatelů. Jejím posláním je podpora domácích autorů a kvalitní české literatury. Menšík je ve svých 28 letech vůbec nejmladším laureátem v dosavadní dvacetileté historii ocenění. Odborná porota vybrala jeho magický příběh Vedlejší pokoje ze 136 zaslaných prací.

KNIŽNÍ NOVINKY

Ani letos nebylo o kvalitní knižní tituly nouze. Hitem se stala Dívka ve vlaku od Pauly Hawkins, Hodinář od Jefferyho Deavera, velký úspěch měly také antistresové omalovánky od Nikolett Corley. Filmového zpracování se dočkala kniha Temné kouty od autorky Zmizelé Gillian Flyn, únik od reality nabídla kniha Sněží, sněží od tří autorů; Johna Greena, Maureen Johnson a Lauren Myracle. Na konci listopadu se blog Marie Doležalové Kafe a cigárko dočkal i knižního zpracování.

Foto: ilustrace Jan Hoffman