Sarkastická Padesátka balancuje mezi vtipem a trapností

0
2489

Přesně na Štědrý den měl premiéru režijní debut herce Vojtěcha Kotka, zimní komedie Padesátka. Film, kde trapnost hraničí s humorem, se odehrává v současnosti a zasahuje i do retro 70. let. V hlavních rolích se objevuje Jakub Prachař, Ondřej Pavelka, Marek Taclík, Vilma Cibulková, Jiří Mádl, Tereza Voříšková nebo samotný režisér Kotek.

Do povědomí veřejnosti se Vojtěch Kotek dostal v roce 2004 společně s Jiřím Mádlem v komedii Snowboarďáci a od té doby ušli oba dva velkou cestu. Potkali se nejen ve společných filmech, ale také se oba dva vydali na režijní dráhu. Kotek režii studoval, Mádl zaujal minulý rok rodinným filmem Pojedeme k moři. Na Štědrý den měla premiéru Kotkova sarkastická, černým humorem a sexuálními narážkami naplněná zimní komedie Padesátka. Film se odehrává během tradičního Tříkrálového závodu a sleduje příběh čtyř hlavních postav; Pavky Bulána (Ondřej Pavelka), jeho syna Jury (Jakub Prachař), fandy do sportů Jana Hilského (Marek Taclík) a jeho matky, která nejde pro skleničku alkoholu daleko (Vilma Cibulková). V moderním lyžařském areálu startuje běžkařský závod, kterého se účastní Pavka s Jurou, jenž se raději věnuje svádění padesátek a závod nakonec nedokončí, čímž poštve otce proti sobě. Jeho opakem je Honza. Ten se do hor vypravil i kvůli tomu, aby našel svého otce. Honza nakonec skončí na chatě spolu s Bulánovými a vypraví se za ním i jeho matka, aby ho zachránila před horskou mlhou, ale nakonec sama skončí v horském potoku.

Děj také zabíhá do 70. let, kde se rodí příběh všech hlavních hrdinů a kde se v menších rolích objevuje nejen Kotek s Mádlem, ale také Tereza Voříšková, Anna Linhartová, Hana Vágnerová či Jakub Štáfek. Divák má tak občas problém identifikovat, kdo koho představuje “zamlada”. Příběh ale plyne poměrně rychle a svižně, má jednu linii, která se naruší až ke konci, kdy do děje naskočí ještě příběh jednoho z horalů. Z komedie se tak na konci stává trochu drama, což je ve výsledku poněkud zbytečné. Co příběhu ale paradoxně nejvíce škodí, je přespříliš sexuálních a erotických narážek, na kterých je film vlastně postaven. Snímek tak dost často balancuje mezi vtipem a trapností. Divák se směje, protože ono to vtipné je, ale v hloubi duše ví, že občas už je to opravdu moc. Ubrat tam, kde je toho nadbytek, a byla by to vtipná, lehká a černým humorem nasáklá zimní komedie.

Vojtěch Kotek si do svého filmu obsadil plno známých a skvělých herců, jejichž popularita ho zachraňuje. Jakub Prachař je vtipný, sarkastický a Ondřej Pavelka mu skvěle sekunduje. Marek Taclík se také nenechá zahanbit a Vilma Cibulková jako opilá matka také není špatná. Když se film dostává do 70. let a na scénu přichází Jiří Mádl, nabírá děj na jiných obrátkách. Škoda jen, že právě Mádl nedostal ve filmu větší prostor, jeho komediálnost není dostatečně využita. K zahození není ani samotný režisér Kotek. Ten se ostatně svého debutu zhostil s chutí a myšlenkou, že půjde o jednoduchou a odpočinkovou komedii, která divákům po vánočním stresu pomůže se uklidnit a rozehřát bránici.

Foto: bontonfilm.cz