Sebevražedný oddíl je jako pizza se salámem junior

0
1282

Suicide Squad neboli Sebevražedný oddíl v prvních trailerech sliboval hrdinské padouchy ve stylu Deadpoola, tedy humor, napětí, skvělou akci, trefné hlášky i perfektní zápletku. Jak nakonec obstál? Skrz sociální sítě se šíří, že tvůrci ze strachu z kritiky, které se jim dostalo u Batmana vs. Supermana, děj hodně osekali a tím celkově zpackali. Jak to vidíme my?

Nechceme hned hulvátsky prozrazovat děj, ale nejspíš se sluší a patří alespoň lehce nastínit, o co vlastně jde: Ze strachu z Batmana a jemu podobným existencím se v hlavě jedné obtloustlé vládní představitelky zrodí nápad. Nápad ultimátního rázu, který je tak šílený, až je vlastně geniální. Díky tomu se vláda rozhodne dát dohromady tým těch největších superzločinců, aby chránili svět. Ti si ale zrovna odpykávají tresty v nejpřísněji střežených věznicích a nemají nejmenší důvod dobrovolně spolupracovat. Co když se ale objeví řádná motivace?

Sled událostí je dovede až k bohyni Enchantress v podání „té holky s hustým obočím“, Cary Delevingne. Ta se (zcela nečekaně) snaží vyhladit lidstvo a ovládnout svět. Tomu mají zabránit naši zhýralí hrdinové.

suic

Filmu dominuje především bláznivá a okouzlující Harley Quinn v podání Margot Robbie. Poznali jste ji? Hrála ve Vlkovi z Walstreet manželku Lea DiCapria, kde působila jako elegantní, leč trochu zvrácená, dáma kolem dvaatřiceti let. Kdo by to byl tušil, že jí tenkrát bylo teprve 23? Své role v Sebevražedném oddíle se zhostila přímo dokonale. Srší bezprostředním vtipem i zabijáckými sklony a skvěle vypadá. K tomu všemu je bláznivě zamilovaná do Jokera, gothamského prince zločinu. Z toho nemůže vzniknout nic jiného než destrukce, destrukce a ještě jednou destrukce.

suicide

A na koho se můžete ještě těšit? Na Willa Smitha hrajícího neomylného střelce i starostlivého otce, Jaie Courtneyho (Divergence, Terminator Genisys) – schopného zlodějíčka s bumerangem a v neposlední řadě na Jareda Leto. Ten, nebo spíše jeho role Jokera, je jedním z kamenů úrazu celého Sebevražedného oddílu. Fanoušci měli velká očekávání (a zcela pochopitelně), že jeho postava bude jednou z hlavních, tudíž si na plátně pobude delší čas než jen pár minut. Ve výsledku se Jednalo se pro mě o skoro nejzbytečnější postavu celého děje, za což dávám tvůrcům jedno velké nesmazatelné mínus.

Děj na mě celkově působí tak nějak splácaně. Pokud bychom odřízli zápletku s Enchantress, která ve mně vyvolala pocit, jako bych sledovala výjev z Flyna Carsena nebo seriálu Ztracený svět, a dali větší prostor Jokerovi, mohla z toho být zabijácky skvělá pecka. Ale možná taky ne…

suicide joker

Vizuální i charakterové zpracování členů Sebevražedného oddílu je v celku uspokojivé. U některých postav si tvůrci dali záležet víc, jiné odflákli. Bonusové body dávám za skvělý soundtrack a grafické zpracování (pokud nepočítám zmíněnou Enchantress). Oceňuji i strhující tempo a akci, díky kterým jsem se za celé 2 hodiny ani jednou nenudila. Přesto se ale nemůžu zbavit pocitu, jako bych si v restauraci objednala pizzu, na jejíž polovinu mi někdo nakrájel salám junior. Základ je dobrý, ale při výběru ingrediencí někomu ošklivě ujela ruka.  Dávám 70 %.