Šest tváří Jokera. Od Romera po Pheonixe

0
80
Joker

Film Joker opanuje naše i světová kina. Joaquin Pheonix ale určitě není jediný, který se šíleného šaška zhostil. Kdo si ho ještě zahrál a jak roli pojal?

1. Cesar Romero- Batman (1966)

Prvním Jokerem se stal herec a zpěvák Cesar Romero, který se představil ve filmu Batman v roce 1966. Přestože hrál milovníky i skutečné postavy, do historie se zapsal právě jako Joker. Při natáčení si ale odmítl oholit svůj typický knír, a tak ho maskéři chtěli zamaskovat, což ale moc nešlo. Romero odvedl dobrou práci a Jokera možná zachránil. Editor Julius Schwartz jej neměl rád, proto v komiksech skoro nebyl. Jenže herec ho pojal jako šíleného vtipálka, což se divákům líbilo. Editor jej začal takto představovat i v komiksech a fungovalo to.


2.  Jack Nicholson- Batman (1989)

V 80. letech se k Batmanovi dostal režisér Tim Burton. Do hlavní role se rozhodl, že obsadí Michaela Keatona, který v té době určitě nebyl velkou hvězdou. Diváci si ho navíc spojovali hlavně s komediemi. Studio si uvědomovalo, že když nemají velkou hvězdu v kladné postavě, musí ji mít v roli záporáka – Jokera. Jack Nicholson na roli kývl a rozhodl se, že šaška pojme jako šíleného ganstera. Odvedl skvělou práci a byla z toho i nominace na Oscara.


3. Mark Hamill – Batman (1995)

Řada filmových nadšenců považuje Marka Hamilla za absolutně nejlepšího představitele, přestože srovnávat jednotlivé herce je nesmysl. A především u Marka Hamila, který Jokera vlastně nikdy nehrál. Hamill se proslavil jako Luke Skywalker ze Star Wars. Po skončení měl problém najít pořádnou práci, protože většina filmařů se bála srovnání právě ze Skywalkerem. A tak Hamill zkusil dabing, což byla výhra v loterii. V dabingu zazářil a to i díky Jokerovi. Jeho hlas je nesmazatelně spojený s animovaným Jokerem z roku 1992 a to jak v seriálu, tak ve videohrách. Z jeho smíchu tuhne krev v žilách a jen těžko byste hádali, že tento herec může hrát i kladné hrdiny.

4. Heath Ledger – Temný rytíř (2008)

Dneska je skoro nepochopitelné, proč z obsazení Heatha Ledgera do filmu Temný rytíř z roku 2008 nebyli fanoušci moc nadšení, když se dozvěděli, že právě on bude hrát Jokera. Pro mnoho lidí byl moc mladý, hezký a po filmu Zkrocená hora si nedovedli představit, že bude hrát šíleného magora. Jak moc se spletli, to už dneska všichni víme. Herec v jednom z rozhovorů řekl, že Jokera pojal jako psychopata s nulovou energií, schizofrenika a masového vraha, který miluje chaos a anarchii. Bohužel se Ledger nedožil okamžiku, kdy nadšení fanoušci odcházeli z kina a mluvili o tom, že je to nejlepší představitel šíleného Jokera. Nedočkal se ani toho, kdy získal Oscara in memorian, které za něj převzala jeho rodiče a sestra. Herec zemřel 22. ledna, šest měsíců před premiérou filmu. Podle informací zemřel nešťastnou náhodou, kdy se předávkoval léky na spaní a antidepresivy.


5. Jared Leto –  Sebevražedný oddíl (2016)

Jít ve stopách Heatha Ledgera nebylo nic snadného. Proto se producent Richard Scukle rozhodl, že do Sebevražedného oddílu z roku 2016 obsadí Jareda Leta. Sliboval, že Jokerova nová podoba nadchne, bude legrační, šílená, děsivá, zkrátka super. Moc to ale nevyšlo, přestože to nebyla tak úplně chyba zrovna herce. Přípravu pojal hodně poctivě. Chodil po městě, testoval typ smíchu na netušících lidech a jeho kolegové z něj byli prý hodně nervózní. Herec dokonce vyrazil na Comic Con inkognito v kostýmu, fotil se s fanoušky a nikdo ho nepoznal. Jenže většina jeho scén byla z filmu vystříhaná, a proto působí tak trochu nedodělaně. Je ale možné, že odvedl mnohem lepší práci než, jaký byl konečný výsledný film.


6. Joaquin Pheonix – Joker (2019)

Nelze nezmínit posledního Jokera a to herece Joaquina Pheonixe, který se objevil jako šílený klaun ve filmu Joker, který měl premiéru letos. Je to první snímek, který vypráví příběh této legendární postavy, aniž by ho ukazoval na příbězích Batmana. Není se čemu divit, že mnozí tvrdí, že herec si jde s rolí minimálně pro nominaci na Oscara. Kvůli roli zhubnul 23 kg a několikrát prý odešel z placu, protože nebyl spokojený se svým výkonem. Pozornost ve filmu si ukradl zcela pro sebe a v roli opravdu jen září.