Slavnostní zahájení mají plzenští úspěšně za sebou. Skládalo se z několika dílčích momentů

0
1049
foto: https://www.facebook.com/Pilsen2015?fref=ts

17. ledna se Plzeň slavnostně otevřela Evropě.

Již při příchodu na náměstí si diváci mohli všimnout monumentální loutky anděla umístěné naproti katedrále, která při zahájení symbolicky rozeznívala zvony, aby diváky navnadila na nejočekávanější okamžik roku. Slavnostní moment započal hudbou z pera skladatele Marka Ivanoviče zahranou Plzeňskou filharmonií. O prostorový zvuk vystoupení se postaraly nejen správně rozmístěné reproduktory, ale také trubači umístění například v oknech Muzea loutek. Spolu s tím vyšla směrem od katedrály i herečka, jejíž tmavý kostým symbolizoval Zvuk. V průběhu vystoupení ji diváci spatřili v bílých rozevlátých šatech symbolizujících Světlo.

Videomapping promítaný na katedrálu byl inspirován historií zvonů. Diváci si díky němu mohli připomenout jejich první vyhoření i následné zničení v průběhu druhé světové války. Nechybělo ani slibované promítání na okolní domy. Při jeho tvorbě se autoři inspirovali archivními záběry a historií města Plzně. Tvůrci promítání v jeho rámci také vzdali hold známým plzeňským umělcům – zakladateli Divadla Spejbla a Hurvínka Josefu Skupovi, cestovateli Miroslavu Zikmundovi, architektu Alfredu Loosovi (pozn. red. ačkoliv se nejedná o plzeňského rodáka, vytvořil v Plzni několik interiérů, jimž bude v rámci EHMK 2015 věnována řada prohlídek), výtvarníkovi a loutkáři Jiřímu Trnkovi či avantgardnímu umělci Ladislavu Sutnarovi.

Mezi tím se přibližně čtvrt hodinu po zahájení nad hlavami diváků objevil i tolik očekávaný provazochodec David Dimitri. Za burácivé podpory diváků došel do cíle krátce po šesté hodině a rozezněl plzeňské zvony. Jednalo se bezpochyby o nejsilnější moment celého zahájení. Zvony se však nerozezněly jen v Plzni. Přidala se i další města: Praha, Hradec Králové, Olomouc, Paříž, Glasgow, Helsinki, Linec, Winterthur a mnohá další, jejichž seznam mohli diváci sledovat na obrazovce.

Nechybělo ani tolik očekávané akrobatické vystoupení vedené italským choreografem Robertem Magrem, jehož nacvičování ovládalo v posledních dnech před zahájením ve večerních hodinách plzeňské náměstí.

Závěrečným překvapením pro hosty byly koncerty Jiřího Suchého, Dana Bárty a Davida Kollera. Po hlavním programu následoval projekt Otevřená Plzeň. Diváci se tak mohli přesunout do restaurací, barů, hospod, galerií či muzeí, kde si užívali živou hudbu, výstavy a další kulturní akce.

Ti, kdo zůstali v ulicích města, mohli omrknout ledový bar vytvořený rukama plzeňského umělce Františka Bálka. Všudypřítomné obrazovky zase promítaly záznam ze slavnostního zahájení, a pokud jste v jeho průběhu zůstali v sadovém okruhu, mohli jste si na náměstí v klidu a bez velkých davů užít opakování videomappingu.

foto: https://www.facebook.com/Pilsen2015

SHARE
Previous articleVyprodané podzimní tour bude mít pokračován. MIG 21 zahrají na jaře v Lucerně
Next articleRock4Students očima kapel
Nela má za sebou vystudovaný magisterský obor Teorie a filozofie komunikace na Západočeské univerzitě v Plzni. Zkušenosti posbírala všude možně - od vlastního blogu, přes stáž v Nestlé v brand marketingu až po psaní a správu sociálních sítí pro culture-times.cz. Je to právě ona, kdo pro vás píše všechny ty filmové recenze a pečlivě sleduje kulturní dění v Plzni a jejím okolí. Na fulltime hnízdí v Proseo Media, digitální komunikační agentuře, kde má na starosti obsahový marketing.