Slza, Jelen, Sebastian a další hudební objevy roku 2015

0
2371
Skupina Jelen je jeden z hudebních objevů redakce Culture Times.

Zrekapitulovat hudební scénu uplynulého roku je snad ten nejtěžší úkol, který jsme si v redakci mohli dát. Rozhodli jsme se tak nakonec připomenout nová hudební jména tuzemské hudby, která nás zaujala minulý rok nejvíce.

Slza

Popová kapela se stala hitem number one minulého roku. Koncem roku 2014 vydala debutový singl Lhůta záruční, na jaře další singl Celibát a na podzim třetí hitovku Katarze. V listopadu pak Slza konečně dostala na pulty obchodů debutovou desku Katarze. Úspěch zaznamenala především u mladších, kritici se na hudební výkony skupiny dívají spíše skepticky. Dvojice Petr Lexa a Lukáš Bundil našla dozajista díru na trhu – díky nim si mladí zase kupují desky a jiný druh merchandisingu. Uvidíme, jak se popovému duu bude dařit v nadcházejícím roce. Připomeňte si Slzu v našem rozhovoru.

Jelen

Skupina svůj let vzhůru zaznamenala sice už v předloňském roce, v roce 2015 svůj talent potvrdila. Ať už se jednalo o získání Anděla v kategorii Objev roku, úspěšný singl Jelen, vyprodanou podzimní Backstage tour či účast na desítkách koncertů a festivalů. O Jelenech se zkrátka mluví v superlativech a my se vůbec nedivíme. Jejich pozitivní energie a pohled na svět, upřímnost a radost z hraní je to, co na tuzemském hudebním poli hodně chybělo.

Kateřina Marie Tichá

O zpěvačce Kateřině Marie Tiché nelze nemluvit hned po zmínce o Jelenech. Spojuje je nejen Kateřiny první singl Tančíme spolu, kde Jeleni hostovali, ale také koncerty, kde zase hostovala sympatická zpěvačka jako speciální host. Kateřina vydala v roce 2015 EP Otazníky, kterému předcházel stejnojmenný singl. V tuto chvíli pilně zkouší se svou novou kapelou a na jaře letošního roku ji opět uvidíme v roli speciálního hosta a už i předskokanky na jelením turné. I Kateřinu si můžete připomenout v našem rozhovoru.

Munroe

Dvojice Jan Kunze a Vladimír Jaške spolu hráli už v kapele KOFE-IN, teď je osud svedl dohromady do hudebního tělesa zvané Munroe. Ti se na koncertních pódiích objevují jen velice výjimečně, každé jejich vystoupení je pro posluchače malým zázrakem. Jejich hudba se inspiruje skupinami The Kills či Dead Weather a své show mají založeny především na emocích a improvizaci, která je pro ně stěžejní. Munroe jsou velkým zjevením na hudební scéně a my jim držíme palce.

Sebastian

Hity Toulavá a Záchranný bod nemohl z hlavy letos dostat kdekdo. Na svědomí je má mladý a talentový Sebastian Navrátil, který se stal miláčkem nejen nácitletých dívek. Sebastian vyrazil na podzim se svou kapelou na společnou tour s kapelou Light & Love a Voxelem. Že si kluci sedli, bylo jasné i ze společných písní. Budeme těšit, zda si pro nás tento sympaťák nepřipraví v následujících 12 měsících i novou desku.

Light & Love

Bratři Balcárkové, tedy Honza a Lukáš, nejsou na české hudební scéně žádnými nováčky. Dříve působili v kapele Johny Said the Number. Pak si dali na nějaký čas oddech a teď se vrátili zpět. Jejich návrat předznamenal singl Blueberry Sky a pak následoval letní hit True. Kluci vyrazili na tour s Voxelem a Sebastianem a jejich příjemná kytarovka si brzo našla zástup fanoušků.

Light & Love na společné tour s Voxelem a Sebastianem.
Light & Love na společné tour s Voxelem a Sebastianem.

Mirai

Skupina Mirai, kterou tvoří trio Mirai Navrátil, Šimon Bílý a Michal Stuchlík, se představila úspěšným debutovým singlem Dítě robotí, po kterém přišly další dva, Souznění a Cesta z města. Kapela měla společně s mladou zpěvačkou Lenny jedinečnou možnost představit svou pohodovou popovou hudbu na vyprodaném halovém turné Kryštof, kteří si je zvolili jako předskokana. Uvidíme, kam se skupina spřízněná právě s předchozími zmiňovanými Light & Love bude ubírat v roce 2016. V rozhovoru pro Culture Times se zmínili, že deska by mohla vyjít počátkem tohoto roku.

FROM

Severočeská kapela FROM v loňském roce vydala singl V síti o kyberšikaně a k němu pak velmi úspěšný videoklip, který se s nynějším počtem cca 1 900 000  zhlédnutí stal hitem internetu. Kromě singlu V síti stojí za zmínku i jejich rychlejší taneční pecka Nebe, která vyšla u v roce 2014. Nyní představují novinku, píseň Zima, opět s tématem k zamyšlení. Videoklip o vztahu dvou mladých lidí, který ztroskotá na odlišném vnímání hodnot, opět cílí na mladší publikum a téma podává s romantickou atmosférou zimní Prahy. Režie se ujal Lukáš Hrdý, se kterým kapela spolupracuje dlouhodobě a který má na kontě také předchozí úspěšný klip. Podobně jako Mirai nám FROM v interview z minulého roku prozradili, že deska by do jeho konce měla být hotová. Tak snad se jí dočkáme brzy!

Foto: Barbora Turková