Švihov se zase po roce proměnil v hudební víkendový maraton

0
765

Vodní hrad Švihov se stejně jako každý rok i letos stal místem, kde se střetly stálice české hudební scény. Nechyběli Mandrage, Pražskej výběr, Skyline, Vypsaná fixa, Mňága a Žďorp a další. Největším tahákem však letos byla skupina Kabát.

Pryč jsou zřejmě doby, kdy pátky bývaly, ač, díky maskám, veselejší, zato po hudební stránce slabší. V letošním roce se do pátečního programu dostali Gazdina roba, Nebe, Rytmus a Vladimir 518, nestárnoucí Pražskej výběr, Mandrage a Monkey Business. Jindy hvězdně nabitá sobota, tak čelila silné konkurenci, nutno však podotknout, že ustála důstojně.

Sobotní program otvírala skupina Smrtislav, která svým alternative-rockem, poměrně temným vzezřením zejména frontmana kapely a touze nechat si vyoperovat srdce nožem, spadá spíš do českého undergroundu (což berte s rezervou, protože v naší krásné zemi vše, co není jasnej mainstream musí bejt zřejmě underground).  Zřejmě díky tomu, dopravní zácpě cestou na Švihov a vyspávání horečky páteční noci některých z účastníků předešlého večera nebylo pod stagí úplně narváno. Nicméně kapele se za zhruba rok a půl podařilo vytvořit poměrně hezkou základnu fanoušků, takže se jednalo o docela příjemný začátek dne.

No Name, UDG, Divokej Bill, Visací Zámek, Rybičky 48 ale i Vypsaná fixa nebo Skyline jsou kapely, které si své fanoušky najdou na každém festivalu, a u nichž nikdy organizátoři nemůžou šlápnout vedle. A konečně – pokud některou z nich jó nesnesete, vždycky si můžete projít okolní hrad, na který máte při koupi vstupenky na fesťák vstup zdarma.

Oproti tomu skupiny jako Desmond, Krucipüsk, Mňága a Žďorp nebo Poletíme? nebývají stálicemi letních festivalů, a tak se staly příjemným zpestřením pro všechny, kteří jsou unaveni ze stále se opakujících jmen.

Ačkoliv je festival České hrady nestárnoucí klasikou, jenž neodmyslitelně k létu patří, pokud jezdíte pravidelně, line-up vás  – jak je patrné z výčtu kapel – obvykle nenadchne ani neurazí. Proto si pořadatelé často připravují nějakou třešničku. Tou letošní jsou očividně Kabáti, kteří opravdu ví, jak nastoupit na pódium. Kluci jsou kovaní jak ve velkých halových nebo otevřených koncertech, tak i na těch festivalových, a tak ví, na jakou strunu zahrát. S fanoušky projeli celou svou hudební scénu, kterou posichrovali vesměs těmi nejznámějšími šlágry. Publikum zpívalo, skákalo a vůbec se dobře bavilo, takže lepší zakončení si snad Švihov ani nemohl přát.

Konec konců ať už máte rádi Desmondy, Kabáty nebo Vypsanou fixu, hradům se zkrátka nedá upřít typicky česká atmosféra, která je sice v některých momentech frustrující, za to ale podivně návyková.

SHARE
Previous articleNa Benátské! překvapil Tom Jones i Hana Zagorová, DragonForce trápila změna v sestavě
Next articleThor: Ragnarok potvrdil návrat sexy padoucha
Nela má za sebou vystudovaný magisterský obor Teorie a filozofie komunikace na Západočeské univerzitě v Plzni. Zkušenosti posbírala všude možně - od vlastního blogu, přes stáž v Nestlé v brand marketingu až po psaní a správu sociálních sítí pro culture-times.cz. Je to právě ona, kdo pro vás píše všechny ty filmové recenze a pečlivě sleduje kulturní dění v Plzni a jejím okolí. Na fulltime hnízdí v Proseo Media, digitální komunikační agentuře, kde má na starosti obsahový marketing.