Top 5 filmů Miloše Formana

0
677

Když přišla v pátek 13. zpráva z Ameriky, že ve věku 86 let zemřel filmový režisér Miloš Forman, celý filmový svět věděl, že přišel o velkou osobnost. Držitel několika Oscarů dokázal, že i v Čechách se rodí geniální umělci, kteří umí dobýt svět. Z nepřeberného množství jeho filmů jsem pro vás vybrala pět snímků, na něž bych se mohla dívat pořád.

1. Amadeus

Film, který můžu vidět klidně každý den a nikdy mě neomrzí. Forman dokázal úžasného hudebního skladatele Wolfganga Amadea Mozarta vykreslit jako geniálního, ale trochu šíleného umělce, který si užíval života a nehleděl na okolí. Herecké výkony nemají chybu a vše je přesně tak, jak má být. Počet Oscarů hovoří za vše. Osm cenných sošek žádný jiný český režisér nezískal.

2. Přelet nad kukaččím hnízdem

Když jsem tenhle film viděla poprvé, nemohla jsem z něj spát. Byla jsem fascinovaná z celého příběhu, hereckých výkonů i věcí, které se děly během natáčení a jaké na něm panovaly podmínky. Možná i to, že se Forman skoro nebavil s hlavním představitelem Jackem Nicholsonem a že se film málem nenatočil, hovoří o tom, jak moc je to výjimečný film. Díky tomuto snímku dobyl Forman Hollywood. Ke konci se patří říct – pět Oscarů.

3. Lásky jedné plavovlásky

Snímek, jenž zaujal filmovou akademii natolik, že ho nominovala na Oscara za nejlepší cizojazyčný film. A také Kirka Douglase, který se vypravil do Československa, aby se zde podíval po režisérovi, jenž by se zhostil natočení filmu Přelet nad kukaččím hnízdem. Douglas slíbil, že pošle knihu Vyhoďme ho z kola ven, která sloužila jako předloha. Pošta v Československu ale byla tvrdě kontrolována a Forman tak výtisk nedostal. Douglas byl uražen, že se mu Forman neobtěžoval ani odpovědět a český režisér zase zklamán, že na něj americký producent a herec zapomněl. Po letech si to vyříkali. Lásky proslavily sestru Jany Brejchové Hanu a staly se příjemnou a vtipnou komedií, jichž Forman moc nenatočil.

4. Hoří, má panenko 

Legenda, která byla několik let zamčená v trezoru. Jednalo se o poslední československý černobílý film (snímek byl původně natočen černobíle) a zároveň o první barevný film, protože Formanovi bylo nabídnuto natočit snímek právě barevně. Jedná se také o poslední český film, který Forman točil. Objevili se v něm převážně místní a neherci, kteří z něj společně s režisérem udělali kultovní snímek.

5. Valmont 

Říká se, že Forman uměl dělat z herců superstar. Dalo by se to říct i v případě Colina Firtha, kterého české publikum zná především z filmů Láska nebeská, Deník Bridget Jonesové či Mamma Mia!, ale Forman jeho talent objevil už v roce 1989. Tenkrát ho obsadil do role vikomta Valmonta. Režisér byl nominován na Césara, Teodor Pištěk, který se zhostil kostýmů, zase na Oscara.