V pořadí 29. ročník Filmového festivalu Finále Plzeň se představí v novém kabátě

0
1215

Letošní ročník Finále Plzeň čeká několik změn. Tou první je nový organizační tým v čele s ředitelkou Evou Veruňkovou Košařovou. Jako příslib nové éry festivalu čekala Finále změna loga. Jeho stávající podobu má na svědomí grafické studio Carton Clan a stejně jako to předchozí i toto stále symbolizuje ledňáčka – hlavní cenu festivalu. Zároveň ale také tvoří paralelu ke katedrále sv. Bartoloměje. Že tu podobnost nevidíte? Zkuste si logo pootočit doleva. Chytré že? 

Nový tým, nové závazky, nové cíle. Co nás letos čeká? Tak třeba oproti minulým ročníkům se letos mohli soutěže zúčastnit všechny filmy s copyrightem 2015. Filmoví tvůrci tak nebyli limitováni dosavadním dělením při výběru filmů v časovém horizontu od dubna do dubna (tzn. vždy od začátku festivalu do začátku nového festivalu). Nakonec se divákům představí 110 filmů a televizních projektů v soutěži i mimo ni.

V nesoutěžní části představí Finále celkem čtyři filmové sekce:

Na vlně, v níž chystá promítat premiéry filmů z roku 2016.

Festivalový ZOOM se zaměří na filmy, které zvítězily na zahraničních filmových festivalech a národních přehlídkách. Představí se tak vítězné filmy například z rakouského filmového festivalu Diagonále či Maďarského filmového týdne. Stejně tak budou moci návštěvníci na těchto festivalech sledovat vítězný film Finále.

Název České stopy v mezinárodních koprodukcích mluví sám za sebe. V archivní sekci s názvem Krása na export na návštěvníky čekají zahraniční filmy s českými kráskami v čele. Těšit se tak můžete na první britský zvukový film Její zpověď s Anny Ondrákovou od Alfreda Hitchcocka, Felliniho Darmošlapy v hlavní roli s Lídou Bárovou, Dům v Kaprové ulici, kde se vedle krásné Jany Brejchové objeví například také František Filipovský, Iva Janžurová, Jan Tříska a další. Posledním filmem promítaným pod tímto tématem je koprodukční snímek 25. hodina, v němž září úchvatná Olga Schoberová.

Tím ale doprovodný program nekončí. Industry days nabídnou odborníkům řadu panelových diskuzí, workshopy, prezentace, ale i prostor pro navázání nové spolupráce. Na své si přijde i laická veřejnost, která se může těšit na talk show kritika Kamila Fily. Dále se budou konat autorská čtení s Marií Doležalovou či Dominikem Ladsmanem. V rámci doprovodného programu plánují organizátoři uspořádat setkání youtuberů Cine tube, kde jedni z hostů  budou například streamer FattyPillow nebo Ben Cristovao. Letos poprvé se festival věnuje i charitě. Navázal spolupráci se sdružením Elpida, která se snaží pomáhat seniorům stát se respektovanou součástí společnosti. Chybět nebude ani workshop pletení.

Jedním z cílů soudobých organizátorů je nehrát v multikinech. V rámci tohoto předsevzetí mají v plánu jednak vytvořit v Měšťanské besedě minimálně 4 plnohodnotné sály s odpovídající technikou a druhak rozšířit festival více do města. Vlaštovkou avizující snahu splnit své závazky představuje například fakt, že velká část doprovodného programu spolu s promítáním filmů z kategorie dokumentární sekce se bude odehrávat v DEPU 2015. Jak se jim tento cíl podaří udržet do budoucna uvidíme v následujících letech.

Příjemnou změnou, kterou zajisté ocení každý návštěvník a milovník filmu, je zlevněné vstupné. To se se svými 80,- přibližuje klasickému festivalovému vstupnému. Chybět nebude ani nabídka víkendových akreditací či různých balíčků.

O tom, kdo si odnese ocenění Zlatého Ledňáčka bude rozhodovat odborná porota. Hvězdným hostem odborné poroty bude letos Mike Reiss, scénarista a producent Simpsonů či Doby ledové. Odborné porotě bude tradičně sekundovat i porota studentská, která představuje hlas mládí. Hlasovat se bude opět v několika kategoriích. A které že filmy se spolu na Finále utkají?

Nejlepší celovečerní hraný nebo animovaný film

David – Jan Těšitel

Domácí péče – Slávek Horák

Eva Nová – Marko Škop

Ganster Ka: Afričan − Jan Pachl

Kobry a užovky – Jan Prušinovský

Koza – Ivan Ostrochovský

Malý pán – Radek Beran

Nenasytná Tiffany – Andy Fehu

Padesátka – Vojtěch Kotek

Rodinný film – Olmo Omerzu

Sedmero krkavců – Alice Nellis

Wilsonov – Tomáš Mašín

Ztraceni v Mnichově – Petr Zelenka

Nejlepší televizní projekt v kategorii „cyklická tvorba“

Jan Hus – 3. díl – Jiří Svoboda

Labyrint – 3. díl – Jiří Strach

Doktor Martin – 9. díl Pokrevní vztahy – Petr Zahrádka

Mamon – 5. díl – Vladimír Michálek

Policie Modrava – 2. díl Ranč – Jaroslav Soukup

Atentát – 5. díl Fotbalista – Jiří Chlumský, Petr Nikolaev

Autobazar Monte Karlo – 7. díl Číňan – Jan Prušinovský

Kancelář Blaník – 3. série, 7. díl Růžička a syn – Marek Najbrt, Bohdan Sláma

Nejlepší televizní projekt v kategorii „necyklická tvorba“

Korunní princ – Karel Janák

Svatojánský věneček – Jiří Strach

True Štúr – Michal Baláž, Noro Držiak

Johančino tajemství – Juraj Nvota

Nejlepší dokumentární film

Amerika – Jan Foukal Čakáreň – Paľo Korec

Český žurnál – Blízký a daleký východ Filip Remunda

Český žurnál – Matrix AB Vít Klusák

Koudelka fotografuje Svatou zemi – Gilad Baram

Nebezpečný svět Rajka Dolečka – Kristýna Bartošová Mallory – Helena Třeštíková

Očima fotografky – Matej Mináč

Pára nad řekou – Filip Remunda, Robert Kirchhoff

Takovej barevnej vocas letící komety – Václav Kučera

V paprscích slunce – Vitalij Manskij

Zpověď zapomenutého – Petr Václav