V žánrových cenách Anděl bodovala skupina Kalle, cenu odmítla převzít kapela Hanba

0
1476
Kalle zvítězili v kategorii alternativní hudba.

Pražský Palác Akropolis byl v úterý 7. dubna dějištěm předávání hudebních Cen Anděl. Deset dní před hlavním předáváním proběhli žánroví Andělé. V alternativní hudbě zabodovala skupina Kalle, nejlepší folk&country kapelou se stali Bratři Ebenové. V kategorii punk & hard core zvítězila parta Hanba, cenu ale nakonec převzít odmítla a nechala ji na pódiu.

Žánrové ceny Anděl každý rok předznamenávají komerčnější předávání cen hlavních. Zaměřují se na ne příliš známé interprety, ale najdou se i výjimky. Letos je to skupina Zrní, která byla s albem Následuj kojota nominována jak v žánrových, tak v hlavních cenách. Nakonec si cenu v kategorii alternativní hudba převzala skupina Kalle, která bodovala s deskou Live from the room. V elektronické kategorii uspěl projekt Subject Lost a album Expo Nova.

Ceremoniálu se nemohli účast hned dva vítězní interpreti. V sekci jazz & blues Jaromír Honzák za album Uncertainty, který předskakoval na koncertě v Kroměříži dalšímu vítězi, Bratrům Ebenovým. Ti zabodovali s deskou Čas holin v kategorii folk & country a poslali do Prahy velice vtipný děkovný dopis. V kategorii hip-hop se radoval Smack za desku P´s a Love, ve ska & reggae zase Mr. Cocoman & The Solid Vibes za své první sólové album Zázraky. Kategorii hard & heavy ovládli Asmodeus s Pastí na Davida Kleinera. Velice originální poděkování si připravila skupina Hanba jako vítěz v kategorii punk & hard core za desku Silou kovadliny. Cenu nechali na pódiu se slovy, že je vítězná soška vlastně moc nezajímá. Ve world music ocenila porota vybraná z odborníků na daný hudební žánr skupinu BraAgas za placku Yallah!

FROM otevírali hudební vystoupení.
FROM otevírali hudební vystoupení.

Předávání cen bylo ve znamení i hudebních vystoupení. Jako první se představila mladá parta FROM, která sklízí úspěch s druhým singlem V síti, po nich naskočila usměvavá čtveřice z Hradce Králové Memphis, která zaútočila především na něžné pohlaví. Fanoušky tvrdší hudby nadchla parta Zylwar či legenda Visací zámek, které patřilo finále ceremoniálu. O pozornost se zasloužila i funky-popová skupina EzyWay, jejíž zpěvák Ezy celý večer společně s Magdalénou Wronkovou moderoval. Za mikrofonem mu to šlo mnohem lépe než coby moderátorovi, jeho kolegyně byla o chlup přirozenější. Pětici vystupujících doplňovala dvojice eFeM, propojující folk, pop a rock, která nedávno vydala debutou desku Kolem nás.

Foto: archiv cenyandel.cz