Večerníček slaví 50 let. A český animovaný film s ním

0
2419
Večerníček slaví narozeniny retrospektivní výstavou.

V prostorách Valdštejnské jízdárny a Museu Kampa se usídlila ojedinělá výstava oslavující jubileum krátkometrážních filmů pro děti. Za 50 let existence se u nás Večerníček stal televizním fenoménem, pohádky na dobrou noc doprovázejí ke spánku již několikátou generaci. Retrospektivní výstava “Večerníček slaví 50 let” mapuje ty nejzajímavější momenty hravou formou pro děti a tou informativní pro dospělé.

Počátky českého animovaného filmu jako svébytného druhu umění spadají do období po 2. světové válce, avšak jeho zárodky najdeme už v 18. století, ve kterém už existovala tradice loutkového divadla. V kontextu světové kinematografie má český animovaný film, jehož představiteli jsou například Jan Švankmajer, Břetislav Pojar či Jiří Trnka (přední postava studia Bratří v triku), velké jméno. Právě televizní pořad Večerníček, který měl být původně pouze pohádkou – “drobničkou” – na dobrou noc, má na renomé české školy animace velký podíl.

O loupežníkovi Rumcajsovi (1969), 12. nejoblíbenější Večerníček.
O loupežníkovi Rumcajsovi (1969), 12. nejoblíbenější Večerníček.

Výstava Večerníček slaví 50 je rozdělena do dvou objektů – hlavní část se nachází ve Valdštejnské jízdárně na Malostranské a druhá, která má spíš doplňující charakter, je otevřena v Museu Kampa. Expozice v první budově jsou různorodé, nechybí informační tabule s profily a životopisy tvůrců českého animovaného filmu, výjevy z jednotlivých večerníčků, originální loutky Spejbla a Hurvínka či kostýmy k vyzkoušení. Horní patro se pak nese v duchu Krkonošských pohádek, které zde návštěvníci mohou shlédnout. Právě Krkonošské pohádky byly diváky zvoleny jako nejoblíbenější Večerníček vůbec, ačkoliv jsou na rozdíl od většiny ostatních hrané.

20150801_152532
Expozice s loutkami Spejbla a Hurvínka, které si mohou návštěvníci zkusit sami ovládat.

Výstava je samozřejmě přizpůsobena těm nejmenším, jedna strana jízdárny se tak proměnila na neobvyklé dětské hřiště. Dospělé zase zaujme historie těchto krátkometrážních filmů, jejich přehled či způsob jejich tvorby. Věděli jste například, že pohybující se postavy se kreslí na fólii, pokud je pozadí filmu stejné?

V Museu Kampa, kam se z Valdštejnské jízdárny dostanete hravě pěšky, jsou k vidění na velkých tabulích už jen výsledky ankety Nejlepší Večerníček doplněné o obrázky a informace k danému filmu. Největší počet lidských srdcí si získaly již zmíněné Krkonošské pohádky, dále pak O Krtkovi, Bob a Bobek – králíci z klobouku, Pat a Mat a Maxipes Fík. Novodobé pohádky obecně velký úspěch neslaví, dobře si však vedou Chaloupkovy dokumentární Méďové a Vydrýsek.

Pohádka o mašinkách (1984).
Pohádka o mašinkách (1984).

Vstupné na výstavu činí do obou objektů 125 Kč pro dospělého, 50 Kč pro děti od 6 do 15 let, seniory nad 65 let a pro studenty do 26 let (po předložení studentského průkazu či potvrzení o studiu), děti do 6 let jsou zdarma, rodinné vstupné dosahuje výše 250 Kč. Výstava potrvá ještě do 13. září 2015 a navštívit ji můžete každý den mimo pondělí od 9 do 19 hodin.

Foto: archiv Národní galerie v Praze a Šárka Blahoňovská