Votvírák 2015 aneb když jde hudba stranou

0
3016
Votvírák

Hudební festival Votvírák otevřel festivalovou sezónu před více než týdnem, přesto je třeba se k němu vrátit. Tentokrát nepůjde tolik o tu hudební část, ale spíš o tu, která se týká jídla a hygieny.

Votvírák každý rok přiláká desetitisíce lidí a není se čemu divit. Festival se koná necelou hodinku vlakem od Prahy a sjede se na něj snad celá česká hudební scéna. Pokud holdujete hip hopu, rocku či popu, najdete si na něm vždycky své interprety. Votvírák se tak často podobá Majálesům a vlastně už nemusíte jezdit na jiný festival, pokud máte v oblibě tuzemská jména. Ani letos se tak nejednalo o žádná hudební překvapení. Dorazili Mandrage, UDG, Horkýže Slíže, No Name, Wohnout, Majk Spirit, Vypsaná fixa, MIG 21, nechyběla ani Ewa Farna či Jaroslav Uhlíř.

Oblíbenost Votvíráku je i díky jeho ceně. Pokud vychytáte lístek zadarmo, máte vyhráno. Ovšem ani částka 250 korun není nějak ohromná. I proto se Votvírák může pyšnit návštěvností 77 tisíc lidí, jako tomu bylo letos. Na jednu stranu to na akci vytváří jedinečnou atmosféru a mnozí interpreti by ani ne pódiích nemuseli být, fanoušci písně odzpívají za ně. Na druhou stranu je právě takhle nízká částka důvodem, proč je na Votvíráku (skoro) každý. To je i přesně ten důvod, proč to v pozdních hodinách na tomto festivalu vypadá, jak to vypadá. Koše a popelnice jsou totiž v areálu umístěny v naprosto nedostačujícím množství. Pokud jsou na runway (festival se koná na letišti v Milovicích) cca tři popelnice, je celkem jasné, že budou brzy totálně plné. Logicky tak lidé odpadky budou nechávat na zemi, protože tahat se s nimi se nikomu nechce. V pozdních nočních hodinách tak pokrývají zem nejen plastové kelímky, ale i zbytky nudlí a podobných krás. A není nic odpornějšího než si odnést na botě takový pěkný jídelní suvenýr. Prosba číslo jedna: více popelnic.

Prosba číslo dvě je snad ještě mnohem důraznější. Snad na každém větším festivalu dnes fungují vratné kelímky. Ano, sice zaplatíte asi 50 korun, ale ty se vám stejně vrátí a navíc nepotkáte nikdy prázdné kelímky poházené na zemi. Já jsem na Votvíráku byla pouze v pátek, tudíž nevím, jak to vypadalo ve stanovém městečku druhý den, ale pochybuji, že se situace nějak zlepšila.

Poslední věc, co mě na festivalu trochu zarazila, byly ceny nápojů. Všichni víme, že pivo bývá na takovéhle akci levnější než obyčejná voda, ale aby po mě někdo chtěl za 0,5l 40 korun, to už mi přijde opravdu přehnané. Co mě ale nejvíce naštvalo, byla situace, kdy jsem si šla někdyv 1 ráno koupit vodu a Kofolu a pan barman na mě vychrlil částku 120 korun. Když jsem se otázala, proč je to takhle drahý, odsekl mi, že kofola je litrová a že tedy stojí 80 korun. Moje snad nejdražší Kofola v životě a ještě k tomu pěkně teplá. Minulý rok jsem na Votvíráku pracovala a pokud jsme už neměli malé pití, vždycky jsme zákazníky upozornili, že větší láhev je dražší.

Votvírák ale musím pochválit za dostatek toi toiek a jejich relativně pravidelné čištění. To, že by to pro příští rok chtělo víc kohoutků na umytí rukou, snad ani nemusím dodávat. Pokud tedy hledáte festival, kde dostanete “hodně muziky, za málo peněz”, Votvírák je přesně pro vás. Jestli zvládnete fakt, že hygiena je tu na hraně, budete spokojení.

Foto: votvirak.cz