Vychází knihy k 400. výročí úmrtí Cervantese a Shakespeara

0
996
23. dubna si svět připomene výročí úmrtí Williama Shakespeara.

Již dnes si připomínáme 400. výročí úmrtí španělského spisovatele a básníka Miguela de Cervantese y Saavedry a hned den poté totéž výročí nejpřednějšího celosvětového dramatika Williama Shakespeara. V Nakladatelství Academia k těmto významným dnům připravilo tituly, které stojí za pozornost. V češtině poprvé vycházející Cervantesův román Persiles a Sigismunda a Shakespearovo doplněné kompletní dílo, které čítá téměř sedmnáct set stran.

persiles

 

Miguel de Cervantes

Persiles a Sigismunda

edice: Europa

–  vychází k 400. výročí úmrtí Miguela de Cervantese

–  jde o první české vydání

Klasika hispánské literatury Miguela de Cervantese (1547–1616) zná český čtenář již dlouho  z řady překladů Dona  Quijota nebo Příkladných novel a dramat. Poslední dílo, román Persiles a Sigismunda, kterého si sám autor cenil nejvíc, však dosud přeloženo nebylo. Místo přívlastku „severský“ by podtitulu možná více slušel výraz „evropský“. Román totiž líčí dobrodružné putování dvojice milenců ze severských zemí přes celou Evropu do Říma, přičemž hrdinové prožívají neuvěřitelná, občas až surreálná dobrodružství a na své cestě se setkávají s nejrůznějšími lidmi mnoha národností. Do románu s velice důmyslnou kompozicí a dobře připravenou  pointou  vložil Cervantes  s jemnou ironií i očividnou  láskou  k postavám svou víru v lidskou  důstojnost, zodpovědnost, krásu a ctnost.

Přeložil a předmluvu napsal Josef Forbelský, váz., 380 stran,  cena 395 Kč

shake

 

William Shakespeare

Dílo, 2., doplněné vydání

edice: Krásná literatura

V českém prostředí unikátní vydavatelský počin předkládá čtenáři v jednom svazku kompletní dílo Williama Shakespeara, tj. všechny hry tragické, komediální, historické i tzv. romance spolu se Sonety, dalšími básnickými skladbami (např. Venuše a Adonis či Znásilnění Lukrécie) a díly spornými a apokryfními, a to vše v překladu jediného člověka, předního českého anglisty a shakespearologa Martina Hilského. Kompletní dílo je doplněno úvodní studií, každá hra či báseň je uvozena stručnou charakteristikou a technickým popisem a celek uzavírá přehledný rejstříky shakespearovských postav.

váz., 1680 stran, cena 1650 Kč

Foto: Nakladatelství Academia