Vychází psychologický thriller Posvátné lži Minnow Blyové a sci-fi román Projekt Kronos

0
712

Na pultech českých knihkupectví se čerstvě ohřívají dvě zajímavé žánrové novinky. O Posvátných lžích Minnow Blyové od Stephanie Oakesové se mluví jako působivém románu o nebezpečí slepé víry a o síle víry v sebe sama, autor Projektu Kronos Pavel Bareš je zase nazýván originálním novým hlasem tuzemské fantastiky. Obě knihy jsou prvotiny.

Zatímco Posvátné lži Minnow Blyové americké spisovatelky, knihovnice a středoškolské učitelky Stephanie Oakesové vyšly v originále před dvěma lety, Projekt Kronos byl publikován na pokračování na internetu a ve fyzické podobě jej vydává nakladatelství Host až nyní. Posvátné lži Minnow Blyové se řadí do žánru pořád oblíbené young adult literatury a dle School Library Journal jsou založeny na dobře vystavěném tajemném příběhu, přesvědčivých postavách a provokativních myšlenkách o rodině, víře, poctivosti, věrnosti a přátelství, jež jsou naprosto okouzlující. Barešův Projekt Kronos čítá téměř šest set stran a jedná se o vyzrálý debut třiadvacetiletého frontmana kapely J!Scream. Obě díla jsou prý předurčena k tomu, aby na našem trhu minimálně zaujala, a tak přinášíme jejich anotace.

Stephanie Oakesová: Posvátné lži Minnow Blyové
Nakladatelství Host, 2017, 367 s.

Keviniáni přlžiipravili sedmnáctiletou Minnow téměř o všechno: o dvanáct let života, rodinu i o schopnost důvěřovat. A když se vzepřela, vzali jí také ruce. Teď je keviniánský Prorok mrtvý a celá osada, kde komunita žila, spálená na popel. Detektiv z FBI tuší, že Minnow o tom něco ví — ona však mlčí. Hrůzné okolnosti ji dovedly do věznice pro mladistvé, kde objevuje nový svět. Učí se číst a především samostatně myslet. Zjišťuje, že kovové mříže nejsou nic proti svazujícím pravidlům její sekty. A že pokud se dokáže rozloučit s děsivým tajemstvím své minulosti, může získat opravdovou svobodu, o jaké vždycky snila. Propracovaný psychologický thriller těží z motivů pohádky bratří Grimmů Bezruká dívka, nabízí však mnohem víc: sektu tvrdě trestající neposlušnost, věznici, kde si každý musí vydobýt své místo, sympatického detektiva, drzou a nebezpečnou spoluvězeňkyni s pesimistickým pohledem na svět a charismatickou Minnow, která zoufale bojuje o obyčejnou naději na lepší život.

 

Pavel Bareš: Projekt Kronos
Nakladatelství Host, 2017, 568 s.

projekt4Být hrdinou není ve skutečnosti ani zdaleka takové, jak se o tom píše v komiksech…
Píše se rok 2052 a to málo, co po válce ze světa zbylo, halí šero nukleární zimy. Attiona City, jednu z posledních výsep lidské civilizace, zevnitř požírá záhadná epidemie a společenské rozkoly. Zatímco prominentní občané v horní části města se vzpamatovávají z válečných hrůz, méně šťastní obyvatelé spodního Downtownu je stále prožívají. Drogový byznys jen kvete, ulicím vládnou konkurenční gangy a zoufalí Downtowneři se ocitají v čím dál větší izolaci. To vše jsou ale jen první výstřely do tmy předznamenávající občanskou válku. Mladý Downtowner Jason Blake vždycky toužil být hrdinou. A teď se mu — k jeho smůle — tohle přání beze zbytku vyplní. Naproti tomu Luco Scarpa nikdy nechtěl nic jiného než prožít svůj život v klidu a míru. Přesto má pod taktovkou nejmocnější organizace světa lovit právě takové lidi, jako je Jason. A ačkoli o tom ani jeden z nich nemá nejmenší tušení, brzy se z nich mají stát pouhé figurky šachové partie, ve které se hraje o osud celého města.

Foto: nakladatelství Host