W. A. Mozart, zázračné dítě

0
3845

Dnes je to 260 let, co se narodil W. A. Mozart. Za svůj krátký život stihl vytvořit 626 děl. Pojďme si u příležitosti jeho výročí zavzpomínat nejen na významné skladby.

Wolfgang Amadeus Mozart přišel na svět 27. ledna 1756 ve Vídni do rodiny se sedmi dětmi. Byl skutečně nadaný. V pěti letech skládal, hrál na klavír a housle.

Již od útlého věku cestoval po hudebních turné napříč Evropou, přičemž jeden koncert odehrál i v Bratislavě. V sedmnácti letech získal zaměstnání jako dvorní skladatel Salcburského arcibiskupství.

Roku 1767 odjel Mozart se svojí rodinou do Olomouce, kde u něj propukly černé neštovice. Jizvy po nich hyzdily jeho tvář i během dospělosti. Po zotavení se rozhodli odcestovat zpět do Vídně.

Roku 1781 opustil pozici dvorního skladatele v Salcburském arcibiskupství. Setrval ale v hlavním městě, kde se stal rychle slavným. Zapojil se zde i do pokrokářských kruhů, kdy se jeho tvorba stala součástí tehdejších pokusů o realizaci původní německé opery. Ta měla nahradit umění Itálie, které bylo tou dobou považováno za elitářské. Vznikla z toho dnes velmi oceňovaná opera Únos se serailu.

Čas plynul, Mozart se na vrchol své tvorby a bylo na čase se oženit. Vzal si dceru své bývalé bytné Constanze Weberovou, což pobouřilo jeho matku i sestru.

V letech 1786 a 1791 spatřily světlo světa Mozartovy nejslavnější opery: Figarova svatba a Don Giovanni, kterou dokončil v Praze.

I přes své úspěchy se však potýkal s finančními problémy, které se snažil řešit půjčkami. Ani jeho tříměsíční turné po severním Německu mu nevyneslo příliš peněz. Jeho manželka Constanze byla navíc chorá a bylo třeba ji léčit v drahých lázních.

Na sklonku roku 1791 Mozart onemocněl infekční nemocí. I přes svůj statečný souboj jí 5. prosince podlehl ve Vídni. Nedokončil tak své poslední dílo Requiem. Objevily se dokonce spekulace, že byl otráven svým sokem Antoniem Salierim, ale tyto domněnky nebyly nikdy potvrzeny.