Zemřel kreslíř Kája Saudek, bylo mu 80 let

0
1374
Soubor několika děl Káji Saudka z výstavy 18+.

V pátek zemřel ve věku 80 let kreslíř, ilustrátor a zakladatel první české komiksové školy Kája Saudek. Od roku 2006 ležel v kómatu v motolské nemocnici. Do něj upadl poté, co mu zaskočilo jídlo a dusil se. Kreslíři selhalo ve věku 80 let srdce, uvedl spolupracovník pozůstalých David Kalina.

Kája Saudek upadl do kómatu v roce 2006, kdy mu zaskočilo jídlo a on se dusil. Rodina se nedokázala shodnout, jak moc je jeho stav vážný. Jeho jednovaječné dvojče, fotograf Jan Saudek, tvrdil, že je to “v podstatě mrtvý muž”, stejný názor měla i Kájova dcera Berenika. Ta nedávno uvedla největší kreslířovu výstavu 18+, která mapuje celou jeho uměleckou kariéru, díla pocházejí často i od soukromých majitelů.

Kája Saudek se narodil 13. května 1935 v Praze. Kvůli svému položidovskému původu byl spolu s bratrem na sklonku druhé světové války přesunut do nacistického tábora pro míšence ve Slezsku. Kreslil už odmalička, hlavní motivací mu ale bylo poválečné seznámení s americkými komiksy. Z politických důvodů nemohl studovat, proto se začal živit jako kulisák a technický kreslič na Barrandově. Dosáhl i na pozici pomocného architekta, nejvíc ho ale lákalo kreslení. V 50. letech ale nebyla doba komiksu nakloněna, změna nastala až v 60. letech. Oslovil ho Miloš Macourek a Kája Saudek vytvořil film, titulky a pár stran fiktivního komiksu k filmu Kdo chce zabít Jessie. Dílo mělo úspěch a Saudek poté vytvořil svůj nejznámější komiks Muriel, na kterém se scenáristicky podílel Miloš Macourek.

V roce 1969 vyšla jen část díla, první díl Muriel a andělé vyšel až v roce 1991. Druhý díl Muriel a oranžová smrt čekal na své vydání až do roku 2009. Krelíře se dotklo i politické omezení. V roce 1971 stihl ještě s Macourkem spolupracovat na filmu Čtyři vraždy stačí, drahoušku, poté byl nucen svou práci omezit. Začal spolupracovat s Jaroslavem Foglarem a musel ilustrovat i časopis Pionýrská stezka. Pracoval i na komiksu o Majoru Zemanovi, dostal se ale jen k šesti dílům, poté mu byla práce opět vzata.

Po revoluci začal opět pracovat, začal například kreslit pro erotický magazín Nel Report, stal se ale hlavně idolem mladých kreslířů. Od nehody v dubnu 2006 ležel ve vegetativním stavu v motolské nemocnice. S manželkou měl dvě děti, dceru Bereniku a syna Patrika. Poslední rozloučení s kreslířem proběhne v prostorách galerie ART salon, kde probíhá Saudkova výstava 18+. Z té pro vás brzy chystáme reportáž.

Foto: Barbora Turková