Žižkovská noc sází na osvědčená hudební jména i objevuje nové talenty

0
1113
Imodium vystoupili v Paláci Akropolis

Kulturní festival Žižkovská noc má v Praze tradici už několik let. Populární je nejen její hudební část, ale najdou se i fanoušci literatury a divadla. Pořadatelé sází na kvalitní hudební hvězdy, které přitáhnou davy návštěvníků, zároveň ale představují mladé tváře, které na hudebním nebi teprve hledají své fans.

Žižkovská noc otevřela během pátku a soboty desítky klubů na Žižkově a návštěvníci mohli za 250 korun (za oba dva dny) nebo za 150 korun (na jeden den) shlédnout několik autorských čtení, vychutnat si netradiční divadelní představení nebo si užít oblíbené kapely. Nabitý program přinesl například klub Orion, který do svého prostoru nalákal fanoušky skupiny Lola běží, která předvedla svůj nabitý setlist písniček z debutového alba. Skupina byla ve stejné rovině jako fanoušci, tudíž zadní řady viděly prakticky jen hlavy těch šťastných vepředu. I tak se ale bavil celý klub a čtveřice muzikantů si mohla odškrtnout další úspěšné vystoupení. Kluci z kapely patří sice mezi ty mladé tváře, Lola běží své fanoušky ale už má a patří mezi největší naděje na scéně.

Nové příznivce naopak hledá “kapela pro kancelářské krysy” Simple Muffin, která představila netradiční směs funky a dance rocku. Jejich písničky dokázaly rozhýbat, pobavit a přestože nastupovali právě po skupině Lola běží, dokázali přítomné donutit, aby na ně zůstali a nepřesouvali se nikam jinam. Muzikantů z Simple Muffin bylo podstatně víc než v předchozí partě, takže se na pódium sotva vešli. To byla hlavní nevýhoda jinak velice sympatického Orionu. Nebylo tam k hnutí, navíc byly všude rozestavěné židle, které tak zbytečně překážely. Velkou výhodou však bylo, že celá spodní část klubu, kde se odehrávaly koncerty, byla nekuřácká.

Simple Muffin
Simple Muffin

Opakem Simple Muffin je protřelá skupina Imodium, která na sobotní večer uhranula Palác Akropolis a zakončovala tak zde celý program. Imodium zabodovali den předtím na hudebních cenách Žebřík s písní Nebe nad Berlínem a bylo jisté, že zazní i v Praze. Nejen Nebe nad Berlínem, ale i Mořský koník, Valerie, Dostavníky nebo Tajné lásky zazněly během nadupaného setu. V Paláci Akropolis se na rozdíl od Orionu dalo hnout, bylo otevřeno dostatek barů, a tak mohli být všichni spokojení. Imodium se během celého setu nezastavili a do fanoušků ládovali porci svých hudebních pecek. Většina tak odcházela po koncertu úplně vyšťavená. Program v klubu sice končil, drinky ale ne, tudíž návštěvníci mohli zůstat nebo pokračovat na další party.

Během obou dvou dní přinesla ŽIžkovská noc mnoho různých hudebních žánrů, každý si tak mohl vybrat, co je mu po v kusu. Určitě nejde stihnout všechna vystoupení v tolika klubech, ale je jisté, že takovýto formát festivalu bude mít i další pokračování.

Imodium
Imodium

Foto: Barbora Turková