Zlaté Glóby ovládly snímky Chlapectví a Grandhotel Budapešť

0
998

Předzvěst Oscarů. Tak jsou často pojmenovávány Zlaté Glóby, které se předávaly v Los Angeles v noci z neděle na pondělí. Cenu za nejlepší drama si odnesl snímek Chlapectví, v kategorii komedie bodoval Grandhotel Budapešť.

Ceny zahraničních novinářů akreditovaných v Hollywoodu jsou každoročně prvním předáváním filmových cen v roce. Mnozí si tak udělají obrázek o tom, kdo vyhraje následující Oscary. Letos nejvíce zaujalo drama Chlapectví, které si odneslo cenu za nejlepší drama a jeho režisér Richard Linklater si získal cenu i za režii. Život chlapce od dětství až po dobu studií točil dvanáct let stále se stejnými herci. V kategorii komedie zase bodoval retrospektivní snímek Grandhotel Budapešť.

Z herců v dramatu nejvíce uspěl  Eddie Redmayne za roli Stephena Hawkinga v životopisném filmu Teorie všeho, nejlepší herečkou ve stejné kategorii je Julianne Moore za film Still Alice. Nejlepším hercem v “nevážné” roli je Michael Keaton za film Birdman a herečkou Amy Adams z příběhu Velké oči. Cenu převzal i George Clooney za celoživotní přínos. Ten zmínil i nedávné útoky na francouzský magazín Charlie Hebdo a cenu tak účastník pondělního pochodu v Paříži pomyslně věnoval mrtvým obětem terorismu.

Nejlepším zahraničním filmem je ruský Leviatan, v animované sekci zase zvítězil film Jak vycvičit draka 2. Zlatý Glóbus za scénář získal Birdman, příběh hvězdy komiksu bojující o slávu na jevišti. Ve vedlejších rolích nejvíce zaujali J. K. Simmons za Whiplash a Patricia Arquette za Chlapectví. Nejlepší filmovou písní je singl Glory z filmu Selma od rappera Commona a písničkáře Johna Legenda.

Foto: telegraph.co.uk