AFO 51: Filmový festival představil film o prostoru a místě

AFO 51: Filmový festival představil film o prostoru a místě

by -
0 309
AFO51.

Už víc jak půl století ožívá moravské město Olomouc každé jaro dokumentárním filmem. Letošní festival Academia Film Olomouc oslavil už 51. ročník a věnoval se tématu Space Place. Prostřednictvím populárně naučných filmů prozkoumali diváci daleký vesmír, zákoutí naší planety, ale i místa, která nás obklopují nebo věci, které se nás bezprostředně týkají.

Festival Academia Film Olomouc je složen nejen z promítání několika desítek filmů, ale také z přednášek a diskuzí s předními osobnostmi vědy. Symbolem letošního ročníku byl zrcadlový efekt, který vytváří nejen odraz našeho obrazu a naší vlastní identity, ale je také pomyslným stříbrným plátnem, které dominuje ve světě. Téma Space Place představilo desítky filmů, které se utkaly jak v hlavní soutěži, ale i nesoutěžní filmy, které diváky zavedly do vesmíru, ale i ukázaly svět okolo nás.

Festivalové dny probíhaly od 19. 4. až do 24. 4., filmový blok začínal zhruba v 10 hodin dopoledne a končil okolo půlnoci. Diváci tak měli možnost shlédnout opravdu dost filmů, přednášek, workshopů a diskuzí s tvůrci. Mnoho tvůrců či jejich zástupců dorazilo představit i své filmy. Jedním z nich byl i Jord den Hollander, ředitel festivalu o architektuře, který představil film Společenský život na malých městských plochách, snímek, který v sedmdesátých letech natáčel americký socialista a urbanista William H. Whyte. Whyte se svým týmem natáčel přímo v New Yorku a na základě získaného materiálu provedl analýzu lidského chování. Humoristický dokument představil několik náměstí a městských zákoutí s ohledem na lidské počínání.

Film, který přijela představit sama režisérka Uther de Groot nesl název Honba za jídlem: Testování pesticidů, GMO a ekologického zemědělství a na rozdíl od předchozího snímku moc humoristický nebyl. Představoval situaci, do které by se lidstvo mohlo dostat v roce 2050 a to fakt, že problém hladomoru už nebude výsadou jen třetího světa. Přírodní podmínky, moderní technologie, geopolitická situace; to vše ovlivňuje celosvětové zásoby potravin. Diváci nahlédli do brazilské a indické problematiky užívání chemikálií, italského ekologického boje s rostlinnými parazity, do problémů organických farmářů v Tanzanii a seznámili se i s odlišným způsoby řešení nedostatku jídla ve Velké Británii, Německu či USA.

AFO51 v letošním ročníků představil nejen prostor, místo, čas, ale i návštěvy z vesmíru, geneticky modifikované potraviny či významné ženy v různých oblastech vědy. Festival se každoročně těší velké účasti nejen českých návštěvníků, ale i těch ze zahraničí. Město Olomouc tak každý rok ožívá nejen filmem, ale především osvětluje všem generacím současné i budoucí problémy lidstva a ukazuje vědu trochu logičtěji a srozumitelněji, než se může na první pohled zdát.

Foto: zpravodajstvi.olomouc.cz

NO COMMENTS

Leave a Reply