Někdo určitě naslouchá. Recenze románu Ten, kdo stojí v koutě Stephena Chboského
Nová škola, noví kamarádi, lásky, strachy i životní nejistota. To vše se snoubí v románu, s jehož hlavním hrdinou se nebudete chtít rozloučit.
„Prostě jenom potřebuju vědět, že tam někde je někdo, kdo mi bude naslouchat a rozumět,“ vyslovuje naději hlavní hrdina románu Ten, kdo stojí v koutě. A čtenář skutečně bez dechu naslouchá autorovu vyprávění a rozumí.
Charlie je obyčejný puberťák, který pln strachu a očekávání nastupuje na střední školu. Jeho bratr je vysokoškolskou fotbalovou hvězdou, sestra motá hlavy klukům a Charlie tak trochu stojí v koutě. Ale jen do chvíle, než mu nové přátelství se sličnou Sam a rozverným Patrickem otevře oči i netušené nové obzory.
Stephen Chbosky, scénárista například filmové verze slavného muzikálu Rent, zve čtenáře na dobrodružnou cestu složitou myslí křehkého mladíka. Zároveň ho nutí doplnit si seznam přečtených knih a v neposlední řadě taky přemýšlet o vlastním místě v životě i osobní užitečnosti. Charlie nám dovolí prožít s ním první rok střední školy skrze dopisy, jež píše jakémusi neznámému příteli. Nečeká, a vlastně ani nechce na ně odpověď, jen touží, aby jej někdo vyslechl.
Svižný román plný niterných pocitů a názorů lze snadno a bez obav přirovnat k velkým literárním kultům, jakými jsou Velký Gatsby či Kdo chytá v žitě. Ten, kdo stojí v koutě, vydaný nakladatelstvím Slovart, nemá ambice zařadit se ke knižním velikánům, ale svou nevtíravostí a lehkonohou moudrostí se mu to dost možná i podaří.
Charlie touží poznat nepoznané, vyzkoušet vše nové a zapojit se. Chce se stát součástí, zapadnout a nechat po sobě otisk. Nechte se unášet na vlnách příběhu, který se mohl přihodit nejednomu z nás. A zkuste naslouchat svým přátelům, ať nemusejí psát dopisy imaginárním kamarádům.
Foto: nakladatelství Slovart