Přijedou spisovatelé Pettersenová a Modick, objeví se na Noci literatury a Světu knihy
V květnu se Praha v souvislosti s konáním dvou významných literárních událostí – Noci literatury a Světu knihy, dočká návštěvy norské spisovatelky Siri Pettersenové a německého autora Klause Modicka. Pettersenová přijede představit první díl své fantasy trilogie inspirované severskými mýty Ódinovo dítě, Modick zase román Koncert bez básníka o vzniku jednoho z nejslavnějších obrazů německé secese.
Tu noc, kdy se Siri Pettersenová narodila, zalila oblohu polární záře. Děvčeti byla do vínku dána osobitá a bujná fantazie. Brzy začala psát a kreslit ty nejfantastičtější příběhy. Svoji první povídku napsala na zadní stranu dědečkova dopisu z pojišťovny, který pak přišpendlila na jednu ze svých knížek. Byla to pohádka o plačící princezně. Psaní druhého příběhu musela přerušit, neboť zjistila, že v Africe neexistuje půlnoční slunce. Její představivost však odolávala všem pochybnostem okolního světa. Dnes je Siri Pettersenová odbornicí na útěky a slibuje si ve všech druzích médií: designu, webu, komiksu, filmech i textu. Zkrátka má ráda dobrý příběh.
Její kniha Ódinovo dítě, kterou představí autorka u nás, byla titulována nejlepší norskou fantasy roku 2014. Jedná se o první díl z chystané trilogie Havraní kruhy, kde se klasické prvky fantasy literatury objevují v nové podobě. Nenajdeme zde žádné proroctví, draky ani kouzelné meče. Autorka sice pracuje s magií, ale toto slovo v knize ani jednou nezazní. Hlavní hrdinka, vynalézavá a odvážná dívka, žije v ústraní se svým ochrnutým otcem. Není „vyvolená“ a nemá žádné zvláštní schopnosti. Od ostatních se liší jen tím, že jí chybí něco, co všichni ostatní mají.
Klaus Modick je německý spisovatel a překladatel. Za svou rozsáhlou literární práci získal řadu ocenění, např. Cenu Nicolase Borna a Cenu Bettiny von Arnim. Byl také stipendistou ve vile Massimo. Mezi jeho nejúspěšnější romány patří Sunset (2011), Der kretische Gast (Krétský host, 2003), Vierundzwanzig Türen (Čtyřiadvacatery dveře, 2000) a nejnovější Koncert bez básníka (2015). Právě tento román o tom, jak básník Rilke zmizel z nejslavnějšího obrazu německé secese, představí návštěvníkům Noci literatury a Světu knihy. ,,Klaus Modick zde jasně potvrzuje, že je jedním z největších vypravěčů současné německé literatury. Román Koncert bez básníka je mistrovským kusem. (…) Tento román čtenářům dovoluje vidět nevídané obrazy, slyšet neslýchanou hudbu, svým čtenářům doslova otevírá oči a uši pro pravdu o umění a životě samém,“ napsal přední německý kritik Denis Scheck.
Siri Pettersenová v ČR
Středa 11. května – Noc literatury v Praze 18.00–23.00
Z knihy Ódinovo dítě Siri Pettersenové čte Jana Stryková
Autorka přítomna v 19.00 Negrelliho viadukt – sběrné suroviny, Prvního pluku
20.00–20.30 Siri Pettersenová na společné autogramiádě
Karlín Studios, Křižíkova 34
Pátek 13. května – veletrh Svět knihy v Praze 11.00–11.50
Norská literatura pro děti a mládež
Beseda se Siri Pettersenovou a dalšími severskými autory Velký sál (střední hala)
12.00–12.25 Autogramiáda Siri Pettersenové a dalších autorů Severský stánek S 201 (střední hala)
Klaus Modick v ČR
Středa 11. května – Noc literatury 18.00–23.00
Z knihy Koncert bez básníka Klause Modicka čte Jaroslav Plesl
21.00–21.30 Autogramiáda Klause Modicka a překladatele Tomáše Dimtera Galerie Litera, Karlínské náměstí 13
Pátek 13. května – veletrh Svět knihy 16.00–16.50
Autorské čtení a diskuse. Moderuje Tomáš Dimter, překladatel románu Literární kavárna – Pravé křídlo (balkon vlevo)
17.00–17.30 Klaus Modick – autogramiáda S 119 – Střední hala
Oba veletržní pořady jsou součástí literárního programu „Das Buch“ – prezentace německy psané literatury Německa, Rakouska a Švýcarska. Organizátor: Goethe-Institut.
Foto: Lars Myhren, nakladatelství Host a Claus Hock