RECENZE: Do kin vstupuje Girl Power. Dokument, který nenatočíte, pokud nejste graffiti...

RECENZE: Do kin vstupuje Girl Power. Dokument, který nenatočíte, pokud nejste graffiti writer

by -
0 830
Dokument o writerkách má premiéru 27. 2. v kině Lucerna.

Jít proti předsudkům, být žena, procestovat celý svět, napsat své jméno, nenechat se u toho chytit. Autobiografický film o životní cestě Sany a dalších writerkách žijících dvojí život a riskujících vše pro svoji kontroverzní vášeň ke graffiti má zítra premiéru v pražském kině Lucerna.

Dokumentární film Girl Power je ojedinělý počin představující graffitti writerky z patnácti měst světa, které obstály v subkultuře dominované muži a dokázaly si v ní vybudovat respekt. Divák se jeho prostřednictvím podívá od Prahy, přes Moskvu, Kapské Město, Biel, Madrid, Berlín, Toulose a Barcelonu až po New York do míst, kde často panuje názor, že graffiti – a především to ilegální – není nic pro ženy.

Tato myšlenka se dotýká i samotné režisérky a hlavní protagonistky Sany, na jejímž silném osobním příběhu snímek stojí. Sany začala s graffiti v patnácti letech a téměř patnáct let se mu také věnuje. S natáčením dokumentu o ženách na graffiti scéně začala v roce 2009 s pár kamarády, kterým mohla věřit. Tenkrát byla jediná zástupkyně žen, která v Praze aktivně malovala. ,,Věděla jsem, že ve světě je už docela dost holek, které jsou také aktivní. Dost. Tím myslím pár desítek oproti tisícům mužských writerů. Zajímala mě motivace ostatních writerek, proč něco tak nebezpečného dělají a samozřejmě jsem je chtěla poznat. V neposlední řadě jsem ženy v graffiti chtěla podpořit a udělat něco, co nám nikdo nevezme,“ vysvětluje Sany, proč se rozhodla Girl Power natočit. Samotné natáčení trvalo sedm let, vzniklo 120 hodin materiálu a mezi tím se Sany dostala do velkých finančních i osobních problémů. Přesto se podařilo najít filmu podporu, kooproducenta, vytvořit profesionální tým a vše úspěšně dokončit.

Z filmu Girl Power.

Girl Power graffiti neobhajuje, snaží se přinést nový pohled na tento fenomén. Ukazuje nám jej jako životní styl související nejen prvoplánově s uměním i vandalismem, ale také s touhou se vyjádřit a zanechat po sobě stopu. Dokument nám ukáže writerky vkrádající se v noci do vlakových dep, aby následující den viděly svůj „piece“ cestovat a žít vlastním životem. Uvidíme ale i druhou, „normální“ stránku jejich civilního života. Autentické záběry, které kolikrát nejsou z logiky věci příliš kvalitní (noční výlety do metra či rozhovor Sany a její nicnetušící matky o tom, zda je na ní pyšná), jsou prokládány krátkými medailony o historii graffiti v daném městě. Divák se však nedozví podstatu toho, proč jsou vlastně writeři a writerky aktivní a malují i ilegální plochy, většinou je to vysvětlováno určitou formou závislosti na adrenalinu a vášní k tvoření. Nejedná se o sondu do duše writerek, ale o zkonkretizování toho, co dokázaly, jaké místo mají v graffiti komunitě a co dělají teď, když některé z nich mají i malé děti.

Premiéra filmu proběhne 27. 2. 2016 v kině Lucerna, poté se bude Girl Power promítat na jiných místech a v městech, 6. 3. ho budou moci zhlédnout i zájemci v Londýně. Prostor bude i pro diskuzi s tvůrci filmu, workshopy, výstavu a koncerty. Konkrétní termíny promítání a dlší informace najdete na oficiálním webu filmu.

Foto: archiv filmu Girl Power

 

NO COMMENTS

Leave a Reply