Recenze: Hana Aleny Mornštajnové je román, který vás polapí a nepustí

0
2048
Share on Facebook
Tweet on Twitter

Kniha Hana od české autorky Aleny Mornštajnové se už několik měsíců drží mezi nejprodávanějšími knihami letošního roku. Zároveň ji pozitivně hodnotí nejen kritici, ale i čtenáři. Hořkosladký příběh vás polapí, nepustí a zanechá ve vás hlubokou stopu. 

Alena Mornštajnová už svou první knihou Slepá mapa vzbudila pozitivní kritiky, ale co přišlo s knihou Hana, to možná nečekala ani samotná autorka.

Kniha je rozdělaná do tří kapitol, v nichž se vracíme do minulosti. Poodkrýváme ji a zjišťujeme, co tragického se v ní rodině stalo. Příběh je inspirovaný skutečnými událostmi, které se ve Valašském Meziříčí přihodily v roce 1954, kdy se téměř celé město nakazilo tyfem. Hrdinkou příběhu je Mira, které je na začátku devět let. Jen díky náhodě se nenakazí tyfem a nezemře jako skoro celá její rodina. Další přeživší je její teta Hana, kterou mají všichni za blázna a k níž Hana putuje. Haně nerozumí nejen Mira, která dospívá, ale ani celý svět. A Hana nemluví, nosí černé šaty a pořád u sebe má kousek chleba.

Příběh se nedá jednoznačně označit za smutný, přestože celý děj knihy tak může působit. Je krutým obrazem reality, v níž hrají hlavní roli dvě dívky, jejichž sny se tvrdě dotkly reálného života. Všechny postavy mají totiž své sny, touhy a představy, ale kvůli postavení, původu či hloupé shodě náhod je nemohly naplnit. S tím souvisí i to, že žádná z postav není vyloženě negativní, každá měla pro své jednání důvod a všechny vlastně pochopíte.

Velkým tématem knihy je holocaust, druhá světová válka a následky, které si sebou Židé nesli. Ti, co přežili, se cítili provinile, protože nerozuměli světu a on nerozuměl jim. Z veselých a krásných osobností se staly lidské schránky, které si přály jediné. Smrt. Jenže ta nepřišla a všichni je nutili žít a zapomenout, přestože to nechtěli a ani nemohli. I proto se kniha jmenuje Hana. Není to jen jméno jedné z hrdinek, ale i to, co Židé cítili po návratu z války – hanu.

Příběh je hořkosladký, má humornou stránku a je v něm obsaženo vše, co skýtá skutečný život. Lásku, smrt, nový život, přátelství, zradu, nenávist, odpuštění i naději. Kniha je navíc poměrně zábavná a vy chápete každý krok dané osoby, přestože tušíte, co bude následovat. Ale vzhledem k tomu, že každý děláme chyby, vlastně některá rozhodnutí chápeme, protože lidé si po první světové válce nedokázali představit, že by měla následovat druhá. Tato myšlenka je v knize hrozně hezky zpracovaná a myslím, že každému v té době to přišlo nepředstavitelné.

Celou knihu přečtete jedním dechem, prakticky za noc, protože vás vtáhne a nepustí. Navíc i po přečtení o ní přemýšlíte a nemůžete jí dostat z hlavy. Je to kniha, která vás polapí a vy jí rádi podlehnete.