Třetí ročník Signal festivalu se blíží, na čtyři dny rozzáří Prahu

Třetí ročník Signal festivalu se blíží, na čtyři dny rozzáří Prahu

by -
0 418

Na čtyři říjnové dny se opět rozzáří pražské ulice a budovy světelným uměním. Letošní SIGNAL festival se koná od 15. do 18. října a nabídne dvacet velkolepých instalací včetně jedinečné sférické projekce. Pro návštěvníky je vytvořena jednosměrná trasa a nedělní podvečer bude patřit rodinám s dětmi. Poprvé bude v rámci festivalu probíhat také program pro odborníky – konference SIGNAL Future Forum a vzdělávací platforma TRANSMIT.

V loňském roce při svém druhém ročníku získal SIGNAL festival přízeň téměř půl milionu návštěvníků a britským deníkem The Guardian byl zařazen mezi deset nejlepších festivalů světla v Evropě. Letošní rok si chce svou pozici obhájit a opět přinést návštěvníkům to nejlepší ze světa světelného umění. Velkým lákadlem je monumentální instalace Sphere – unikátní nafukovací kupole o velikosti pětipatrového domu, která vyroste po dobu konání festivalu na Klárově. Na její vnitřní stěnu po celé její ploše se bude promítat dechberoucí 360° audiovizuální show francouzského umělce Joanieho Lemerciera.

Příležitost ukázat to nejlepší dostanou opět i čeští umělci. Matador českého sochařství Čestmír Suška spojí své síly s mladým světelným designérem Petrem Puflerem. Suškův monumentální kovový válec s názvem Ocelot byl vystavován v rámci projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015. V Praze se během festivalu SIGNAL objeví ve zcela novém kontextu. Pohyblivé světlo Petra Puflera s ním rozehraje stínohru na dlažbě a fasádách Ovocného trhu. ,,Spojením díla významného českého sochaře se současným mladým uměním se tvorba obou umělců posouvá o krok dál a návštěvníci se mohou přesvědčit o nesporných kvalitách obou,” říká programový ředitel festivalu Pavel Sedlák.

Organizátoři festivalu pracují při projekcích především s architekturou a atmosférou města. Opět se rozzáří Petřínská rozhledna, kostel sv. Ludmily na náměstí Míru, Kampa, Střelecký ostrov, Letenské sady, Náplavka a mnoho dalších míst. Letos je doporučena jen jedna, a to jednosměrná festivalová trasa. „Je to samozřejmě otázka volby každého, jde o doporučený postup, který zlepší průchodnost ulic,“ doplňuje ředitel festivalu Martin Pošta.

Poprvé v letošním roce se SIGNAL rozšíří o programové části pro profesionály – konferenci SIGNAL Future Forum (SIFF). Ta je věnována především problematice kreativních průmyslů a propojí tak státní správu s velkolepými korporacemi. Druhá část programu je vzdělávací platforma Transmit. Ta je určena pro vizuální umělce, designéry a kurátory. Nabídne jedinečnou možnost pro výměnu zkušeností z oboru, zaměří se na digitální kulturu, umění a technologie. SIGNAL se rozrůstá i ve svých dalších aktivitách. Už není pouze festivalem světla, který probíhá jednou ročně v Praze. „Za poslední rok se nám podařilo překonat hranice nejen hlavního města, ale i republiky. Uspořádali jsme festival světla v Plzni a pomohli jsme připravit také první ročník rumunského Spotlight festivalu. Máme obrovskou radost, že můžeme festival posouvat dál,“ říká Pošta.

Tvůrci festivalu se ale nepodílí jen na samotném SIGNAL festivalu. Agentura SIGNAL productions chystá vyjimečný zážitek už v sobotu 5. září v pražském Rudolfinu, kde proběhne evropská premiéra neobvyklého uměleckého projektu, který kombinuje koncert vážné hudby se světelným uměním. V jeden čas na jednom místě se propojí genius loci Dvořákovy síně pražského Rudolfina s precizním hudebním doprovodem v podání České filharmonie a atmosférou moderního videomappingu. Tento exkluzivní audiovizuální zážitek vzniká k příležitosti oslav 190. výročí České spořitelny a bude trvat celých 50 minut. V České republice se uskuteční takto obsáhlý videomapping uvnitř budovy zcela poprvé. Koncert pro Českou spořitelnu, který se pod vedením dirigenta Jiřího Bělohlávka uskuteční při příležitosti výročí banky, bude mít čtyři části: symfonickou báseň „Vltava“ Bedřicha Smetany, 2. větu symfonie „Z Nového světa“ a předehru „Karneval“ Antonína Dvořáka a 2. větu symfonie „Patetická“ Petra Iljiče Čajkovského. Veřejnost může koncert a videomaping shlédnout na velkoplošné obrazovce i před budovou Rudolfina. Žive je také může sledovat na Youtube profilu banky: www.youtube.com/user/ceskasporitelna.

Foto: archiv festivalu SIGNAL 

NO COMMENTS

Leave a Reply