Začal festival nového divadla Malá inventura, včera udělil ceny Česká divadelní DNA
Festival Malá inventura každoročně rekapituluje nejvýraznější počiny v oblasti nového divadla. Jednou za dva roky se také udílí ceny Česká divadelní DNA. Z letošních deseti nominovaných vzešli tři vítězové a dva ocenění ve speciálních kategoriích. Z cen, které se udílely v pražském Divadle Archa se radovali například VerTeDance, Jiří Havelka a Clarinet Factory s představením Korekce nebo Pavel Štourač.
Že nové divadlo, tedy pohybové, scénické a výrazové divadlo, má na poli divadelních prken své místo, dokázalo jasně i předávání cen Česká divadelní DNA´16. Ty se udílely v den zahájení festivalu Malá inventura 22. února. Slavnostní vyhlášení se koná vždy jednou za dva roky jako projev úcty výrazným osobnostem v oblasti nového divadla. Vyhlášení iniciuje kulturní nezisková organizace Nová síť, která se zaměřuje na podporu současného scénického umění, vytváří síť divadelních prostor pro prezentaci v Praze a v regionech a věnuje se vzdělávání a umělecké advokacii.
Moderátoři večera Marcela Máchová a Petr Reif, kteří se podíleli i na přípravě večera, si pro své publikum připravili několik vtipných scének, kterými ozvláštnili celý večer. Ceny se předávaly ve třech kategoriích. V kategorii výjimečný počin na poli nového divadla se ale udělily ceny hned tři. Pro vítěznou sošku si přišli VerTeDance, Jiří Havelka a Clarinet Factory za představení Korekce. Korekce je pohybová inscenace tematizující podoby a hranice lidské svobody. Kromě ceny Česká divadelní DNA´ získal projekt sérii ocenění Herald Angel Award v rámci Edinburgského Fringe festivalu. Druhým oceněným se stalo Studio ALTA, které přesně za pouhý rok nabídlo svým návštěvníkům sdílený pracovní prostor, ateliéry, místo pro workshopy, ale i „náhradní obývák“ – prostor pro společné snídaně, projekce a výstavy.
Třetím a posledním vítězem v této kategorii se stal Pavel Zajíček, Miroslav Bambušek a DG 307 a představení Pustina. Libreto scénické koláže, postavené na básních Pavla Zajíčka a hudbě DG 307 je projevem na pomezí filmu, koncertu a divadla. Kritiky ceněnou, autobiograficky laděnou inscenaci, která oslovuje diváky napříč generacemi, režijně připravil Miroslav Bambušek ve Studiu Hrdinů. Držitelem ceny za dlouhobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla se stal Pavel Štourač, který během léta 2015 revitalizoval Švestkový dvůr, původně selské stavení s existencí divadla spojené již dvě desítky let. Divadlo, zkušebny, ateliéry, knihovna a další prostory v současné chvíli naplňují ideu uměleckého centra a laboratoře. Štourač se svým týmem vybudoval platformu pro unikátní uměleckou komunitu v jihočeském regionu.
Držitelkou ceny za mimořádnou podporu a prezentaci českého nového divadla v zahraničí se stala Márta Ladjánszki, maďarská tanečnice a choreografka, pedagožka a leader současné maďarské taneční scény. Je ředitelkou festivalu L1danceFest, v rámci kterého pravidelně uvádí české projekty a umělce. Ladjánszki dlouhodobě spolupracuje s českou taneční a divadelní scénou a dává příležitost propagaci české kultury v zahraničí. Ceny se předávaly v rámci festivalu Malá inventura, který probíhá od 22. do 29. února 2016. Letos se do Prahy sjede více než 70 regionálních i zahraničních divadelních profesionálů. Cílem festivalu je podpořit cirkulaci projektů, prezentace české kultury v zahraničí a kulturní networking.
Foto: malainventura.cz