Abendland dal našemu přátelství mohutnější tvůrčí rozměr

0
1691
Share on Facebook
Tweet on Twitter
Petr Kunze a Mirek Černý.

Jedinečný hudebně-literární projekt Abendland sklízí nadšené reakce a úvodní singl Severozápad ukazuje, kam se autorská prvotina hudebníka Petra Kunzeho a spisovatele Mirka Černého bude ubírat. Jak celý projekt vznikl a kdo všechno se do Abendlandu zapojil, se dozvíte v rozhovoru s oběma tvůrci.

Abendland je na scéně opravdovým úkazem. Co vás vedlo k jeho založení? Měli jste pocit, že tenhle koncept na scéně chybí?

Petr Kunze: Projekt vznikl přirozeně. Neměli jsme potřebu vyplňovat mezery, vůči něčemu se vymezovat nebo být za každou cenu novátorští. Mirek je spíš literát a básník a já hraju s rockovou kapelou Kofe-in. Tento projekt je vyústěním dlouhodobého přátelského vztahu. Mirek napsal písňové texty a já k nim napsal hudbu. To je vše.

Mirek Černý: Souhlasím. Byla to čistá spontánnost, což potvrzuje i fakt, že písničky vznikly nárazově, všechny najednou, během ani ne jednoho měsíce. Navíc v době, kdy jsme byli oba vytíženi jinými věcmi. Petr dopisoval diplomku, já jsem zase diplomky svých studentů opravoval. To, že projekt ve výsledku působí tak promyšleně a sevřeně, překvapuje i nás samotné. Je to součást jeho kouzla.

Jak se tvoří hudba a texty k projektu, kde má každá píseň jiného interpreta?

P: Interprety jsme vybírali až poté, co byly písně připravené. Vybírali jsme z cca dvaceti věcí a zůstalo deset. Potom jsme si sedli k Youtube a povídali si, kdo by se k jednotlivým věcem nejvíc hodil, jak barvou hlasu, tak projevem.

M: Za sebe bych dodal, že texty nevznikaly v nějakém předem daném rámci. Teprve když bylo hotových osm devět věcí, samovolně se vylouplo určité jádro, skupina písní, které fungovaly dohromady, jedna navazovala na druhou a společně tvořily určitý celek. Teprve pak mi začalo být jasné, kam by to mohlo všechno tematicky směřovat. Zbývající texty jsem už psal cíleně a snažil jsem se dopracovat vzniklý koncept.

Pilotním singlem je píseň Severozápad. Proč právě ta?

P: Je to první píseň z desky a dalším důvodem bylo, že jsme měli jasno ve scénáři videoklipu a jeho financování.

M: Severozápad funguje jako určité intro k celé desce. Jednotlivé verše Severozápadu jsou vlastně obsahové fragmenty, které pak rozpracováváme v dalších písních. Videoklip zachytil pouze jeden z nich. Jeho scénář ale mohl klidně vypadat úplně jinak než ten, pro který jsme se nakonec rozhodli.

Na desce zpívá mimo jiné Milan Cais, Jaromír Švejdík a Terezie Kovalová. Jak jste dané interprety vybírali a jaké byly jejich první reakce na celý koncept a na jednotlivé písně?

P: Reakce byly veskrze pozitivní, i když textovou stránku věci jsme museli občas vysvětlit. Většina textů je historicko-geograficky vymezena a občas je důležité znát kontext. Zrovna nedávno jsem si cestou z Prahy četl Mirkovu poslední knížku Slovem svět o mizejících jazycích a narazil jsem tam na spojení ,,Maska a tvář“, které je současně názvem písně, kterou zpívá Terezie Kovalová. V duchu jsem si říkal, že mi ten Mirek nic nedá zadarmo, že si to musím prostě přečíst, abych pochopil souvislosti.

M: Je pravda, že písně počítají s náročnějším, poučeným posluchačem. Hledali jsme proto takové interprety, u kterých jsme si mohli být jisti, že k jádru písní dokáží proniknout a jejich sdělení a atmosféru přesvědčivě zprostředkovat.

Kromě desky chystáte i knihu. V jaké fázi příprav je a jak bude vypadat?

P: Knížka je de facto hotová, je to krásná bibliofilie se všemi použitými texty a medailonky interpretů, cédéčko bude její součástí.

M: Já jen dodám, že Abendland vychází v nakladatelství Perplex, které je proslulé parádními knižními edicemi. Součástí knížky je i zajímavý fotografický doprovod. Čtenáře bude možná také zajímat, že Perplex letos slaví 10 let své existence a plánuje celou řadu akcí, na kterých můžeme toto výročí společně zapít.

Kde se vzal nápad propojit v tomhle případě hudbu a knihu?

P: Pokud si dobře vzpomínám, chtěli jsme to tak s Mirkem od začátku.

M: Podle mě to vzešlo z našeho autorského naturelu. Petr je muzikant, já spisovatel. Výsledkem naší spolupráce nemohlo být nic jiného.

Byla už prvotní myšlenka, že bude kniha, nebo to vzniklo později?

P: Prvotní, je to literárně-hudební projekt.

M: Přesně tak. Od okamžiku, kdy bylo jasné, že nevzniká jen několik dílčích věcí, ale ucelený soubor písní-příběhů, jsme věděli, že mu budeme chtít dát knižní podobu. Těší nás, že se to nakonec povedlo.

Abendland je projekt spojující hudbu a literaturu.

Abendland sklízí nadšené reakce. To musí mít člověk radost, když vyjde takhle speciální projekt? 

P: Ano, máme samozřejmě radost, že to lidi zajímá a že se z toho nestala šuplíková záležitost. Za to vděčíme Honzovi Kunzemu, Vaškovi Müllerovi a Danu Jedličkovi, kteří nás k tomu dokopali. Největší radost ale mám z toho, že se to celé, což už je teď jasné, podaří dotáhnout do konce.

M: Určitě. Ta radost je navíc umocněna tím, že šlo o naši první větší spolupráci. Známe se sice léta, ale až Abendland dal našemu přátelství mohutnější tvůrčí rozměr.

Co pro vás Abendland znamená? 

P: Spojení různě žánrově zařazených interpretů (folk, pop, rock, alternativa) v jednom projektu, tedy takové symbolické propojení tuzemské hudební scény.

M: Pokud bych měl být osobnější a lehce patetický, tak pro mě je Abendland výpravou za identitou, hledáním místa na tomto světě, cestou za poznáním sebe sama. Iniciací.

Kdy a jak vzniklo spojení Kunze – Černý? 

P: Před dvaceti lety na táboře, ve skautském oddíle, na společných vandrech a potom taky samozřejmě v hospodě.

M: Nevím, jestli si to Petr bude ještě pamatovat, ale na tom táboře před lety jsme napsali písničku „Legenda“, která je inspirována jednou indiánskou pověstí, která se stejně jako poslední dvě písně Abendlandu odehrává na severozápadním pobřeží Severní Ameriky. Je to náhoda?

Kam teď Abendland směřuje?

P a M: Knížka je hotová, dodělává se mix a master hudební nahrávky a připravuje se křest. Konečně tedy míří k posluchačům. Ať se jim líbí!

Foto: Radek Šafarčík a Dita Schrammová