Andy Warhol a jeho 15 minut slávy
Přečtení tohoto článku vám možná zabere méně jak 15 minut, přesto je to ten nejkratší čas, který byste tomuto geniálnímu a všestrannému umělci měli věnovat.
Zmapovat život a dílo světoznámého uměleckého génia se zdálo jako pořádný oříšek. I tak se o to kurátoři v Praze a Opavě pokusili. První výstava Andyho Warhola I´m OK proběhla minulý rok v pražské galerii GOAP a na jaře propukla i ve slezském městě Opavě. Tam si ale její kurátoři v čele s Janem Kunzem dali více záležet a představili expozici podle jednoho z Andyho citátů – Každý může mít svých 15 minut slávy. Oproti pražské výstavě se díla nacházela ve větším a impozantnějším prostoru opavského Domu umění. Návštěvníci tam našli známé portréty Marylin Monroe, Mao Ce-tunga, sérii Campbellových polévek či plakáty k deskám Rolling Stones či Velvet Undeground. Zároveň si všichni přítomní mohli prohlédnout Andyho první grafiky či si vytvořit své vlastní tričko podle umělcova vzoru. Průvodci po galerii navíc představovali Andyho život pomocí různých dotazníků a otázek. Jaká byla životní cesta známého génia, který pronikl do mnoha uměleckých sfér?
Andy Warhol se narodil 6. srpna 1928 jako Andrew Warhol. Byl třetím potomkem přistěhovalců z Podkarpatské Rusi. Ti pocházeli z vesnice Miková, která je součástí východního Slovenska a leží nedaleko města Medzilaborce. Brzy objevili jeho umělecký talent, a tak Andy začal studovat obor komerční designová tvorba na Carnegieho technologickém institutu v Pittsburghu, kde se setkal například s americkým malířem aktů Philipem Pearlsteinem. Po absolutoriu v roce 1949 se přestěhoval do New Yorku a začal zde kariéru ilustrátora časopisů a designera reklamních materiálů. Zlom pro Andyho nastal v 60. letech, kdy se z tvůrce inzerátů stal jeden z nejúspěšnějších amerických umělců své doby. Začal malovat známé americké produkty, například plechovky na Cambellovy polévky, které se díky tomu proslavily ještě více. Věnoval se také portrétům různých osobností. Mezi nejznámější patří například Marilyn Monroe, Elvis Presley, Muhammad Ali či Elizabeth Taylor. V srpnu roku 1962 založil umělecké studio The Factory, kde se obklopil mnoha umělci, spisovateli či hudebníky. Začal tak s masovou produkcí sítotisků, brzy mu tato metoda ale přišla „příliš domácká“. Rozpoutal tak uměleckou revoluci. Jeho díla se stala rychle kontroverzní, ale také nesmírně populární.
Stal se tak nejvýraznější osobností americké popkultury. Zobrazoval různým způsobem bankovky, známé osobnosti, celebrity či obrázky z novin. Tyto předměty jsou na plátnech na první pohled bijící do očí a působí na velké masy. To Warhola fascinovalo a zvolil to jako jednotící prvek své tvorby v 60. letech. Warhol byl také hodně spojován s kapelou Velvet Undeground. Byl jejich manažerem a přemluvil je, aby k sobě přizvali německou zpěvačku Nico. Obal první desky kapely The Velvet Undeground & Nico je dnes již legendární. Zdobí ji žlutý banán a citát „Pomalu oloupejte a uvidíte“. Andy spolupracoval také s Lou Reedem či Davidem Bowiem.
V následujících 70. a 80. letech jeho mediální status celebrity neobyčejně vzrostl, Warhol spolupracoval nejen se známými umělci, ale podporoval také mladé talenty. Vydával časopis Interview, psal divadelní hry, pořádaly se jeho retrospektivní výstavy, točil filmy. Jeho odkaz definoval především oblibu v pop artu, který svým životem a tvorbou pomáhal tvořit a propagovat. Vzbuzoval kontroverzi, byl osočován z falešnosti a povrchnosti, označován za homosexuála a panice, byl však vždy originální a vymykal se jakékoliv nudnosti či konvence. Jako homosexuál byl prý více spojen se světem umění a homosexualita dodávala jeho dílům jemnost, barevnost a lehkou šílenost. Andy Warhol zemřel 22. února 1987 ve věku 58 let v důsledku běžné operace žlučníku.
Foto: Barbora Turková