Psychedelický zpěvák, skladatel, herec, producent, excentrický inovátor populární hudby, buddhista, saxofonista, mim i výtvarník – to vše a mnohem více byl David Bowie. Jeho duše měla mnoho podob. Působil dojmem, jako by přišel z jiného světa, z jiné galaxie. Pojďme si připomenout, jaká inspirativní ikona nás to vlastně opustila.
David Bowie jako bytost z jiného světaNarodil se 8. ledna 1947 v Londýně jako David Robert Jones, ale známý byl především svými alter-egy Ziggy Stardust, Aladdin Sane, The Thin White Duke či The Dame.
Byl módní ikonou i géniem podivnosti. Nosil křiklavý make-up, roztodivné účesy i outfity všemožných barev a střihů. Zrzavé, blonďaté, natupírované, nagelované, krátké i dlouhé vlasy. Přiléhavé, odstávající, zaoblené i hranaté oblečení. Pestré barvy, hranaté vzory, pochmurné odstíny. Zkrátka nic nebylo nemožné a neoriginální.
V 15 letech se ocitl ve rvačce, jejímž následkem utrpěl zranění levého oka. To se podařilo zachránit, ale zůstala mu trvale rozšířená zornička, která jeho nadpozemský vzhled ještě umocňovala. V roce 2013 se dokonce stal nejlépe oblékanou osobností za posledních 50 let. Na jeho cit pro výstřední módu měl pravděpodobně vliv i jeho sklon k bisexualitě.
Velké hvězdy obvykle doprovází i velké problémy a ani David nebyl výjimkou. Stal se závislým na drogách v důsledku nepřetržitého pracovního zápřahu a divokých večírků. Přepadla ho paranoia, šílenství a fyzický kolaps. Zhubl na 40 kg, trpěl nedostatkem spánku a workoholismem. Drogy ale údajně bral jen proto, aby stíhal zběsilé pracovní tempo a návaly vlastní tvořivosti. Na úkor toho nebyl schopen prožívat radost či euforii z dobře odvedené práce.
Hudebně začínal ve školní kapele jako saxofonista. Po střední škole působil bezúspěšně v několika kapelách. Coby sólový zpěvák stvořil kompilaci milostných písní The World of David Bowie. Slávu však získal s deskou Space Oddity, které daroval jméno podle stejnojmenného hitu z jeho dílny. Do povědomí jednou pro vždy vstoupil s glam rockovou deskou The Rise and Fall of Ziggy Stardust and The Spiders from Mars, na které se zabýval tématikou vesmíru.
Dosavadní pojetí hudby mu změnil přesun do Berlína roku 1976 a také setkání s Brianem Enem. Oprostil se od rockového stylu a natočil album Low, na kterém se střetla a dokonale prolnula elektronika s ambientem. Následovaly výrazně rockovější desky Heroes a Lodger patřící společně s 2 předchozími deskami do série Berlin Trilogy.
Začátkem devadesátých let jeho kariéra lehce skomírala a vyšplhal se zpět do snových výšin až roku 1995 s nástupem elektronické hudby.
Během své kariéry získal několik prestižních hudebních ocenění za celoživotní dílo. Byl například uveden do Rock and Rollové síně slávy, získal Grammy za celoživotní dílo apod.
U nás naposledy koncertoval roku 2004, kdy své vystoupení přerušil kvůli kruté bolesti v rameni. Poslední koncert vůbec odehrál roku 2006 na charitativním večírku. Poté odsunul živá vystoupení k ledu a věnoval se skladatelské a produkční činnosti.
Zemřel v rodinném kruhu 8. ledna 2016 – dva dny po jeho 69. narozeninách a po vydání nového alba Blackstar. Na desce jsou písně zavánějící pachem smrti a bolesti. Je z nich cítit odevzdanost i trápení, kterým David během svého boje s rakovinou procházel.
David Bowie jako herecTeatrálnost, které dával průchod v hudbě, jasně napovídala, že byl zrozen i pro film. První větší roli dostal v příběhu o výjimečném mimozemšťanovi, Muž, který spadl na Zemi. Poté se objevil v dramatu Krásný gigolo, ubohý gigolo, kde si střihl roli německého deprimovaného vojáka.
Zazářil dokonce i na Broadwayi v představení Sloní muž. Exceloval i ve filmech jako Veselé Vánoce, pane Lawrenci, Labyrint, Pokušení Krista, Basquiat (zde ztvárnil Andyho Warhola) a můžete si pamatovat i jeho mini roli v komedii Zoolander nebo ve fantasy dramatu Dokonalý trik.
Přestože filmové a divadelní role nebyly jeho hlavní náplní, obdržel roku 1976 ocenění Saturn pro nejlepšího herce.