Emma Watson – samaritánka ze školy čar a kouzel

Emma Watson – samaritánka ze školy čar a kouzel

by -
0 1678

Když se řekne „Emma Watson“, většina z nás si pravděpodobně vybaví upjatou čarodějnickou šprtku z filmu Harry Potter. Málokdo ale ví, že tato čtyřiadvacetiletá dáma, původem z Paříže, je také velká aktivistka ve věcech charity.

 

V roce 2009 například začala spolupracovat se sociálním hnutím Fair Trade, které propaguje potraviny a výrobky ze zemí třetího světa s ohledem na dodržování environmentálních a sociálních standardů. Podporu vyjádřila i UNICEF nejen tím, že vzkázala fanouškům, aby jí neposílali žádné dárky k narozeninám, ale aby místo toho přispěli právě této organizaci.

V současné době je zásadní její práce pro OSN, kde se stala vyslankyní dobré vůle s cílem hájit práva žen po celém světě. Na centrále Organizace spojených národů v New Yorku představila koncem září svůj projekt HeForShe. Ten se zabývá osvětou ve věcech problematiky nerovnosti pohlaví. Na toto téma přednesla emotivní řeč, ve které přiblížila svůj pohled na soudobou problematiku feminismu. „Uvědomila jsem si, jak často boj za ženská práva v myslích lidí významově splývá s nenávistí vůči mužům. Tento názor je třeba vyvrátit. Samotná definice feminismu je o víře v rovná práva a příležitosti mužů i žen – v politické, ekonomické a společenské rovnosti obou pohlaví.“

Promluvila také o tom, co si málokdo uvědomuje: genderovými stereotypy jsou spoutáváni i muži.

Ve chvíli, kdy si muži přestanou muset domáhat uznání druhých svou agresivitou, ženy přestanou cítit potřebu se jim podřizovat. Jakmile se od mužů přestane očekávat, že budou mít pod kontrolou sebe i své okolí, ženy již nebudou muset být ovládané. Jak muži, tak ženy by se neměli stydět za své city; stejně tak by se neměli bát ukázat svou sílu a chopit se moci. Je načase, abychom pohlaví přestali vidět coby dva protipóly naprosto odlišných a vylučujících se ideálů, nýbrž jako škálu možností či paletu různě namíchaných vlastností.

V návaznosti na toto téma požádala všechny pány i chlapce, aby se do kampaně HeForShe rovněž zapojili a pomohli světu stát se lepším a spravedlivějším místem k životu: „Chtěla bych, aby i muži vyšli do tohoto boje, a tím nejen osvobodili své dcery, sestry a matky od předsudků tohoto světa, ale také umožnili svým synům být občas citliví, zranitelní a lidští, aby znovu získali přístup k těm částem svého nitra, které dávno zatlačili kamsi hluboko a vytěsnili, a aby se tak stali dokonalejšími a šťastnějšími verzemi sebe samotných.

Emma svou řečí udeřila hřebíček na hlavičku a bezprostředně po jejím vystoupení se strhla vlna podpory na sociálních sítích od slavných osobností. Zapojil se například Harry Styles, Tom Hiddleston,Peter Gallagher, Simon Pegg, Joseph Gordon-Levitt a dokonce i Russel Crowe. Na Facebooku HeForShe však můžete vyjádřit svou podporu i VY.

Ptáte se, proč se vlastně hollywoodská hvězda Emma Watson, která se již v roce 2009 stala nejlépe placenou herečkou, raději nepoddává alkoholovým večírkům a hvězdným manýrům? Proč se nedívá na svět skrze prsty a dolarové bankovky, což by bylo mnohem jednodušší, pohodlnější? A má vůbec právo takto řečnit? Na to vám odpoví Emma sama: „Možná vás teď napadá: ‚Kdo si ta holka z Harryho Pottera myslí, že je? Co si myslí, že na tom pódiu dělá?‘. To jsou dobré otázky a věřte mi, že si je neustále pokládám i já sama. Nevím, jestli mě něco dostatečně opravňuje k tomu, abych tu před vámi stála, ale jsem si jistá jednou věcí: Tento společenský problém mi není lhostejný a ráda bych věci změnila k lepšímu. Vzhledem k tomu, čeho jsem dodnes byla svědkem – a také proto, že jsem dostala tuto příležitost –, cítím, že je mou povinností, abych se ozvala a nezůstala mlčet. Ve vší nervozitě před tímto proslovem, v okamžicích největších pochyb, jsem si pevným hlasem řekla: ‚Kdo jiný, když ne já? Kdy jindy, když ne teď?‘“

NO COMMENTS

Leave a Reply